صفحه ۳۴۹

(سؤال 2112) عکس گرفتن زن نزد عکاس نامحرم و یا ظاهرکردن عکس توسط نامحرم چه حکمی دارد؟

جواب: اگر مستلزم نظر حرام یا حرام دیگری (نظیر لمس اجنبی و یا خلوت کردن با او) نباشد مانعی ندارد.

(سؤال 2113) آرایش کردن صورت زنها در موقع خروج از منزل یا شرکت در مجالسی که مردان در آن حضور دارند چه حکمی دارد؟ با توجه به این موضوع که نگاه کردن به صورت زنان توسط جوانان در جامعه امروزی چه با قصد لذت و چه در غیر آن به صورت عادی درآمده است.

جواب: مرد نباید از روی شهوت یا با قصد ریبه به صورت زن نامحرم نگاه کند. و اگر زن یقین دارد که مرد اجنبی به او نگاه می‎کند و چه بسا به فساد می‎افتد، احتیاطا از آرایش در خارج منزل خودداری کند.

(سؤال 2114) اگر چشم انسان ناخود آگاه و بدون قصد لذت به مو یا بدن زن نامحرم بیفتد حکمش چیست ؟

جواب: افتادن نگاه بدون عمد و قصد لذت اشکال ندارد.

(سؤال 2115) نگاه زنها به تصویر تلویزیونی مسابقات کشتی مردها، وزنه برداری آنها و امثال آن، اگر تلذذ و ریبه در آن نباشد جایز است یا نه ؟

جواب: در صورت وجود مفسده قطعا اشکال دارد، و بدون مفسده فعلی نیز اگر معمولا زمینه فساد و سست شدن بنیان خانوادگی و رابطه بین زن و شوهر باشد، احتیاطا پرهیز شود.

(سؤال 2116) اطلاع دارید که کارمندان سفارت ایران در کشورهای اروپایی با خانم ها دست نمی دهند، اما بنده که یک مسلمان معتقد به انقلاب و ساکن یک کشور اروپایی هستم صحنه هایی را مشاهده کرده ام که خودداری آنها از دست دادن واقعا موجب وهن و توهین به اسلام و کشور بوده است. خواهشمندم وظیفه شرعی را بیان فرمایید.

جواب:اولا - از بسیاری از روایات باب نظر استفاده می‎شود که حرمت آن به جهت احترام شخص مورد نظر است؛ و لذا اگر او نظر به خود را مخالف احترام خود

ناوبری کتاب