صفحه ۳۴۳

افراد صاحب نظر مختلف است. نه اصل دین و نه فهم خاصی از دین تحمیلی نیست، و دین تحمیلی که بدون اعتقاد باشد ارزش ندارد. و افراد متخلف را باید با زبان خوش و منطق صحیح ارشاد نمود، و اگر مؤثر نشد ما تکلیفی نداریم. البته در محیط اسلامی افراد حق پرده دری علنی ندارند.

(سؤال 2094) آشنایی داریم که می‎دانم خانم او با آقایان دیگر روابط نامشروع دارد، وظیفه شرعی بنده چیست ؟ با توجه به این که شوهر خانم پیر است و ممکن است با شنیدن این خبر سکته کند.

جواب: شما که اطلاع دارید اگر می‎توانید از یک راه عقلایی بدون جنجال خانم مذکور را راهنمایی و ارشاد نمایید، ولو با یک نحو تهدید - چنانچه مفسده ای نداشته باشد - لازم است انجام دهید؛ وگرنه تکلیفی ندارید.

(سؤال 2095) 1 - آیا در تاریخ رسول الله (ص) و امامان ما(ع) دستور ترور توسط آنها صادر شده است ؟

2 - و آیا به خاطر هدفی - هر چه باشد - وسایل را می‎شود خارج از اعتقادات و دستورات اسلامی انتخاب کرد؟ مثلا برای پیشرفت کاری از اعمال حرام استفاده نمود؟

3 - اگر جواب 2 منفی است، آیا افشاگری علیه این کار مباح است ؟

جواب:1 - به طور کلی در اسلام از ترور مخالفین نهی شده است؛ در حدیث معتبر ابوصباح کنانی به امام صادق (ع) می‎گوید: همسایه ای داریم که نسبت به امیرالمؤمنین (ع) بدگویی می‎کند، اجازه می‎دهید به حساب او برسیم ؟ حضرت فرمودند: تو چه کاری می‎توانی انجام دهی ؟ گفتم: به خدا قسم اگر اجازه دهید در کمین او می‎نشینم و با شمشیر او را می‎کشم. حضرت فرمودند: "هذا الفتک و قد نهی رسول الله (ص) عن الفتک یا اباالصباح ! ان الاسلام قید الفتک"کافی، ج 7، ص 375. یعنی: "این کار ترور است، و رسول خدا(ص) از ترور نهی کردند؛ ای ابوصباح ! اسلام مخالف و مانع ترور است." و جناب مسلم بن عقیل نیز همین حدیث را از رسول خدا(ص) نقل کردند و

ناوبری کتاب