صفحه ۳۳

جواب: هم توحید و هم نبوت اصل هستند و اهل کتاب چون معتقد به خدا و پیامبری پیامبران به حق هستند حکم مشرک و ملحد را ندارند، و برحسب مدارک فقهی - نزد اینجانب - به طهارت محکوم هستند.

(سؤال 1033) اعتقاد به حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه یا مهدویت، جزو ضروری دین است یا مذهب ؟

جواب: اعتقاد به دوازده امام (ع) و این که دوازدهم از آنان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه است از ضروریات مذهب تشیع است.

(سؤال 1034) لطفا سؤالهای زیر را جواب مرحمت فرمایید:

1 - احادیثی که در کتب اربعه موجود هستند، آیا تمام احادیث صحیح می‎باشند یا بعضی از آنها صحیح و بعضی غیرصحیح می‎باشند؟

2 - با توجه به این که کتاب "صحیح الکافی" در ایران چاپ شده و مؤلف آن شیخ محمد الباقر البهبودی می‎باشند، لطفا نظرتان را درباره کتاب "صحیح الکافی" مرقوم فرمایید. در حالی که مکتب شیعه امامیه اعتقاد دارد که غیر از کتاب خدا هیچ کتابی در صحت کلی نمی باشد.

"مجله ذوالفقار پیشاور پاکستان"

جواب: کتاب کافی با این که از کتب اصیل و با ارزش شیعه می‎باشد، ولی همه اخبار آن صحیح نیست، بلکه اخبار معلوم الکذب نیز در آن وجود دارد. هر چند به نظر اینجانب کار آقای بهبودی کار درستی نبوده و من سالها قبل به خود ایشان تذکر دادم؛ زیرا چه بسا برخی اخبار که از نظر سند صحیح اصطلاحی است، ولی مورد عمل اصحاب نیست؛ و برعکس برخی اخبار از نظر سند صحیح اصطلاحی نیست، ولی مورد عمل اصحاب است. و تشخیص این امر بر عهده متفقهین از علماء است.

(سؤال 1035) مدتی است که در بعضی محافل مطرح می‎شود که عقیده شما این است که فدک جزو اموال مسلمین بوده و گرفتن آن توسط خلفا اشکالی نداشته است؛ اینجانب که یکی از مقلدین شما هستم تصمیم گرفتم مسأله را از خود جنابعالی سؤال کنم، لطفا نظر خودتان را بیان فرمایید.

ناوبری کتاب