صفحه ۳۲۰

مسائل مشاغل و درآمدها

(سؤال 2016) دوختن لباس زنانه توسط مرد چه حکمی دارد؟

جواب: دوختن لباس زنانه توسط خیاط مرد در صورتی که مستلزم نگاه و لمس نامحرم نباشد مانعی ندارد.

(سؤال 2017) اینجانب دانشجو هستم و برای رفع نیازهای زندگی مجبورم کار کنم و اکنون در یکی از جراید مشغول به کار هستم و مسئولین روزنامه در مقاطع مختلف تحلیل و تفسیرهایی می‎خواهند که در آن چه بسا واقعیتهایی تکذیب و یا تحریف شود و یا به بعضی افراد نسبت ناروا داده شود و اگر خواسته آنان را قبول نکنم باعث از دست دادن کارم می‎شود، وظیفه من چیست ؟

جواب: هر گونه تحلیل و تفسیر دروغ که موجب نسبتهای ناروا و خلاف واقع و ترویج باطل و یا تضییع حقوق باشد - چه در کتابها و جراید و چه در سایر وسایل تبلیغاتی - حرام است؛ و الزام افراد نیز به چنین کاری شرعا جایز نیست. و گناه دروغهای اجتماعی و هتک حیثیت افراد مؤمن از دروغهای فردی به مراتب بیشتر است؛ ان شاءالله خداوند همه ما را از لغزشها حفظ نماید، و روزی انسان وابسته به کار حرام نیست.

(سؤال 2018) دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و در هنگام استخدام باید به سؤالاتی پاسخ دهم، در صورتی که عقاید خود را در مورد بعضی مسائل بازگو کنم پذیرش نمی شوم؛ آیا جایز است که برخلاف عقایدم پاسخ دهم ؟

جواب: کسانی که استخدام می‎کنند باید به دنبال افراد خدمتگزار و صادق باشند و از تحمیل عقیده و حذف نیروهای غیر هم خط پرهیز نمایند و افراد را وادار به تملق و دروغ و نفاق نکنند؛ و بدانند با این روش ضربه بزرگی به نیروهای عاقله کشور و نظام

ناوبری کتاب