صفحه ۳۱۳

(سؤال 1995) پسری پس از تصمیم ازدواج با دختری پیش از عقد، لوازم شخصی و طلا و لباس را خریده و تقدیم نامزد کرده است، ولی ناگهان دختر از تصمیم ازدواج با او منصرف شده است؛ حال تکلیف وسائل و لوازم چیست ؟

جواب: در فرض سؤال اشتباه از طرف پسر بوده که قبل از اجرای عقد متحمل مخارج گزاف شده است؛ و در مورد سؤال هر چه عین آن باقی نمانده حق مطالبه عوض آن را ندارد و هر چه عین آن باقی مانده در صورتی که به دختر نبخشیده و یا اگر بخشیده چون با همدیگر خویشاوندی نداشته اند و بخشش نیز با عوض نبوده است، می‎تواند آنها را پس بگیرد.

(سؤال 1996) آیا از پولهایی که مردم بعضی از نقاط در روز تاسوعا یا عاشورا به دستجات سینه زنی اهدا می‎کنند می‎توان در عمران ده استفاده نمود یا خیر؟

جواب: اگر اهدا کننده ها به فرد یا افراد معینی تملیک نکرده باشند، باید طبق نظر آنها اهدا کنندگان به مصرف برسد و در موارد مشکوکه از آنها اجازه گرفته شود.

(سؤال 1997) پدرم در سن شصت سالگی دچار سکته مغزی شد و در اواخر عمر بیشتر اموالش را به من بخشید و سند آنها را به نام من زد. البته به نظر بنده احتمالا در هنگام بخشش از نظر عقلی سالم نبود، چون دفتردار هر چه می‎گفت به نام من می‎زد. این اموال از نظر شرعی چه حکمی دارد؟ ضمنا از دادن خمس اموال هم اطلاعی ندارم.

جواب:1 - اگر مشاعر پدر شما برقرار نبوده معاملات و بخششهای او صحیح نبوده و شما باید رضایت سایر ورثه پدرتان را تحصیل نمایید.

2 - اگر نمی دانید به اموال او خمس تعلق گرفته یا نه، و یا احتمال می‎دهید ارث پدرش بوده، بر شما خمس واجب نیست؛ ولی اگر می‎دانید متعلق خمس بوده و نمی دانید پرداخته است یا نه، شما خمس آنها را بدهید.

ناوبری کتاب