صفحه ۲۶۸

و چون امر به معروف و نهی از منکر واجب کفایی می‎باشد نه عینی، همین که افراد متخصص عاقل متدین و پرکار به اندازه کفایت و نیاز اقدام کردند طبعا از عهده دیگران ساقط می‎شود، و آنان متصدی کارهای دیگر می‎شوند.

تعدد احزاب هم خوب بلکه لازم است؛ زیرا با رقابتهای عاقلانه و منطقی و تضارب افکار مختلف طرحها پخته تر و ملت نیز دلگرم تر و فعال تر می‎شوند، و صحنه سیاست و مدیریت کشور برای شناخته شدن و به کارگیری نیروهای صالح و لایق تر آماده می‎شود.

و بر همه مسئولین متعهد و آگاه کشور است که راه را برای تشکل و تحزبهای صحیح باز گذارند، بلکه تشویق نمایند؛ که این خود موجب تقویت مسئولین در رسیدن به اهداف خدایی آنان می‎باشد. و جلوگیری از آن و سلب آزادیهای مشروع از افراد - علاوه بر این که گناه و تجاوز به حقوق طبیعی مردم می‎باشد - موجب دلسردی و بی تفاوتی آنان و جدایی ملت از حکومت و مسئولین می‎گردد؛ و حکومتی که متکی به قلوب ملت خود نباشد قهرا در روابط بین الملل مورد فشار قرار می‎گیرد.

کلمه حزب واژه غربی وارداتی نیست، بلکه کلمه اسلامی و قرآنی است: (فان حزب الله هم الغالبون)سوره مائده (5): آیه 56. (همانا حزب خدا پیروز است.)، (ألا ان حزب الله هم المفلحون)سوره مجادله (58): آیه 22. (همانا حزب خدا رستگار است.) و چقدر هماهنگ است این آیه با آیه 104 سوره آل عمران: (ولتکن منکم أمة یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون) (و باید از بین شما گروهی باشند که مردم را به خیر و نیکی دعوت کرده و امر به معروف و نهی از منکر نمایند، و این گروه همانا رستگارند.) و حزب الله واقعی وقتی تحقق می‎یابد که افرادی با فکر و ایده صحیح و برنامه جامع مناسب با شرایط زمان و مکان و مطابق با دین و عقل و منطق هماهنگ شوند و به تدریج رشد پیدا کنند، نه این که با تحریکاتی غیرمعقول و در جهت اهداف جناحی و سیاسی متشکل و یا خلق الساعة جمع شوند و به توهین و تخریب و شعارهای زننده بپردازند و سپس متفرق شوند.

ناوبری کتاب