صفحه ۲۶۳

مسائل امر به معروف و نهی از منکر

(سؤال 1877) هدف از تشریع امر به معروف و نهی از منکر چیست ؟

جواب: هدف از تشریع امر به معروف و نهی از منکر تکمیل هدایت انسانها و سلامت محیط و جو زندگی آنان از آلودگی ها و تجاهر به فسق و بی بند و باری علنی می‎باشد.

خداوند در سوره توبه می‎فرماید: (المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر...) (همه مردان و زنان مؤمن ولی یکدیگرند تا یکدیگر را به نیکی ها امر و از زشتی ها نهی نمایند).

و چون امر و نهی دیگران یک نحو دخالت در کار آنان محسوب است، و بسا گفته شود برخلاف آزادی و استقلال آنان می‎باشد، براین اساس خداوند - که مالک وجود ماست و حق فرمان نسبت به همه دارد - به عنوان مقدمه و زمینه این فریضه الهی همه افراد جامعه را از زن و مرد نسبت به یکدیگر ولی و صاحب اختیار قرار داده، البته در شعاع انجام این فریضه الهی.

امر به معروف و نهی از منکر شرایط و مراتبی دارد که در رساله توضیح المسائل جدید اینجانب، صفحه 348 به بعد مشروحا ذکر شده است.

(سؤال 1878) آیا اصولا ترور با هر انگیزه و توجیه شرعی در دین مبین اسلام و فقه شیعه جایگاهی دارد؟ و به طور کلی ایجاد جو خشونت، ارعاب و تهدید برخلاف قوانین جاری کشور و نظام چه حکمی دارد؟

جواب: خشونت و ترور امنیت عمومی کشور را متزلزل می‎کند، و علاوه بر تجاوز آشکار به حقوق بندگان خدا، هرج و مرج و اختلال نظام را در پی دارد. بر حسب حدیث معتبر، ابوصباح کنانی به امام صادق (ع) می‎گوید: همسایه ای دارم که نسبت به امیرالمؤمنین (ع) بدگویی می‎کند، اجازه می‎دهید به حساب او برسیم ؟ حضرت

ناوبری کتاب