صفحه ۱۶۷

دیگر می‎گویند اگر دست به قسمت ریش صورت بکشید احساس کنی که دست به ریش کشیده می‎شود نه به پوست صورت و...

خواهشمندم ملاک شرعی حد ریش را بیان فرمایید و در ادامه همان مسأله فرموده اید: "و آنچه معمول شده که قسمت چانه را می‎گذارند و دو طرف را می‎زنند نیز محل اشکال است." سؤال این است که اگر گذاردن ریش موجب تحقیر و استهزاء مؤمن شود (البته در موقعیت بخصوصی) می‎تواند ریش قسمت چانه را بگذارد و دو طرف را بزند؟

جواب: باید به نحوی باشد که عرفا صدق ریش کند و استهزاء و تحقیر مومن حرام است و حکم خدا با استهزاء عوض نمی شود.

سؤال 572 مع الرغبة الشدیدة من الشباب فی بلادنا للهجرة الی الدراسة الدینیة او ممارسة النشاط الاسلامی فی بلدهم، مع ذلک الاباء بسبب عواطفهم او الخوف من الحکومات بمنعون اولادهم من التوجه للدراسة الدینیة، فهل یطیع الشاب و الدیه ؟ (اخوانکم من القطیف)

جواب: قد تصل الدراسة الدینیة و النشاطات الاسلامیة الی حد الوجوب العینی و ذلک اذا لم یقم بها الاشخاص بقدر الکفایة و فی هذه الصورة لا یشترط اذن الوالدین و رضاهما. [ س - جوانان در منطقه ما علاقه زیادی به مهاجرت جهت فراگیری علوم اسلامی و بالا بردن فرهنگ اسلامی دارند و والدین آنها به واسطه علاقه و عاطفه ای که به آنها دارند و یا ترس از حکومتها مانع از این کار می‎شوند با این حال آیا اطاعت والدین لازم است یا نه ؟ (برادران شما از قطیف)

ج - هرگاه فراگیری علوم اسلامی و تقویت جهات فرهنگی دینی در منطقه ای به حد وجوب شرعی عینی برسد مثل آنکه کسی به اندازه کفایت و لزوم اقدام ننماید در این صورت رضایت و اجازه والدین شرط نیست.]

معاشرت با غیر مسلمان

سؤال 573 عده ای کارشناس ایرانی هستیم که جهت تحقیقات به کشور چین رفته ایم و در رابطه با نحوه ارتباط ما با مردم چین و غذا خوردن با یکدیگر نگرانی هایی برای ما مطرح شده که در مسائل ذیل مطرح می‎شود:

ناوبری کتاب