صفحه ۱۳

پیش گفتار:

بسم الله الرحمن الرحیم

"الحمد لله رب العالمین، والصلاة و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطاهرین، و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین الی یوم الدین"

مجموعه ای که ملاحظه می‎شود بخش زیادی از استفتائاتی است که تاکنون از سوی اقشار مردم و ارگانهای مختلف از حضرت آیت الله العظمی منتظری شده است و ایشان پاسخ داده اند.

از آنجا که بیشتر استفتائات ذکر شده مسائل مورد ابتلاء بوده و از طرفی احکام آنها در رساله توضیح المسائل معظم له یا اصلا مطرح نبوده و یا به شکل ضمنی و جزیی مطرح شده، لذا جهت استفاده همگان اقدام به جمع آوری و تنظیم و انتشار آنها شد و به همین مناسبت نکاتی یادآوری می‎شود:

1 - متن سؤالات معمولا متضمن امور شخصی و یا مسائل اجرایی و غیرفقهی نیز بوده لذا آنچه مربوط به مسائل شرعی و فقهی نبوده حذف شده است از این رو ممکن است در بعضی آنها جملات نامأنوس و غیرمنظم به چشم بخورد.

2 - جهت حفظ امانت سعی شده است متن سؤالات و اصطلاحات و عبارات به کاربرده شده تغییری پیدا نکند و همان شکل اصلی آنها حفظ گردد.

3 - در مواردی که در موضوع واحدی استفتائات مختلفی از افراد گوناگون با تفاوتهای مختصری دیده می‎شد در میان آنها آنچه کامل تر بود در این مجموعه آورده شده است.

ناوبری کتاب