صفحه ۹۶

مساوی می‎باشند؛ و مولی امیرالمؤمنین (ع) در نامه به مالک اشتر - که او را حاکم مصر قرار داده بود - فرموده است: "دلت را از رحمت و محبت مردم لبریز کن و بر آنان درنده خوی مباش، زیرا آنان یا برادر دینی تو هستند و یا در آفرینش با تو برابرند".

یکی از مشکلات امروز بشریت، اعمال خشونت به نام دین است؛ در صورتی که تجاوز و کشتار در هر کجای دنیا و با هر ایده و عقیده ای - عقلا و شرعا - مذموم است. دین مقدس اسلام دینی منطبق بر عقل بوده و با خشونت و جنگ دینی مخالف است. همه جنگ های صدر اسلام دفاعی بوده و دفاع امری غریزی و فطری است. متأسفانه امروز کسانی هستند که با برداشتهای غلط و ناصواب از دین و تحجرگرایی و دگماتیسم مذهبی باعث شده اند چهره نورانی اسلام در کشورهای اسلامی و غیراسلامی تند و خشن نمایانده شود.

از این رو بهترین روش، شناخت و فهم دقیق آموزه های دینی و کاهش تعصب های جاهلانه و ترویج آن در جوامع است؛ و این مهم جز با بردباری مذهبی و تحمل و نشستن در کنار یکدیگر و گفتگوهای دوستانه حاصل نمی گردد؛ بر این اساس عمل شما برادران و خواهران مورد تقدیر و تشکر است.

در پایان - ضمن ابلاغ سلام و اظهار محبت به همه مخاطبانی که این نوشتار را ملاحظه می‎کنند - برای همه آنانی که در راه انجام وظایف انسانی و دینی تلاش می‎نمایند و همه کسانی که برای اجرای صلح و عدالت و رفع ستم و تجاوز و دستیابی به آرمانهای بشری کوشش می‎کنند آرزوی موفقیت دارم.

والسلام علی جمیع الاخوة و الاخوات و رحمة الله و برکاته.

1385527 هجری شمسی - 2006818 میلادی
حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب