صفحه ۹۱

کنند، آمریکا در ویتنام شکست خورد و ویتنام برایش یک باتلاقی شد. در عراق هم مشکل دارند. آمریکایی ها آنجا دارند کشته می‎شوند. بنابراین عراق هم برای آمریکا یک باتلاق دیگری شده است. با لجبازی دولت ها پیش نمی برند. دولت باید به مصلحت ملتش کار کند. آمریکا را یک زمانی - هنگامی که ایران تحت نفوذ انگلیس و روس بود - ما یک فرشته نجاتی فرض می‎کردیم ولی این فرشته نجات هم آمد و میراث خوار استعمار شد، و به ضرر ملت آمریکا هم عمل کردند. بنابراین این تندرویها که آمریکا می‎کند و این تهدیدها غلط است.

‏ اما اگر آمریکا به ایران حمله کند یا اگر حتی در عراق بیشتر از این حدی که الان هست دخالت کند شما تحت چه شرایطی فرمان جهاد می‎دهید؟

[ دفاع در برابر تجاوز، تفاهم برای ساختن کشور عراق ]

وجدان همه انسانها می‎گوید که دفاع حق همه مردم است، تجاوز نباید باشد؛ اما دفاع یک امر طبیعی است و همه مردم از کشورشان دفاع می‎کنند.

در پایان درباره عراق عرض می‎کنم که چون اکثریت مردم عراق مسلمانند حالا چه شیعه و چه سنی، چه کرد و چه عرب، واجب است با هم تفاهم کنند؛ و این کشتارها و ترورهایی که هست هم به ضرر کشور عراق است و هم به ضرر اسلام. بایستی همه با هم تفاهم کنند. قرآن کریم می‎فرماید: (واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا) . همچنین قرآن می‎فرماید: (و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم) .

دولت باید فراگیر باشد و در درجه اول باید یک امنیت کامل در عراق ایجاد کند. عراق به دلیل اینکه یک کشور زیارتی است جاذبه های توریستی و اقتصادی زیادی دارد و چنانچه امنیت باشد مردم کشورهای اسلامی و دیگران برای زیارت عتبات عالیات و سفرهای تجارتی به عراق می‎آیند، و همه اینها به نفع پیشرفت کشور عراق خواهد بود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب