صفحه ۸۷

«16»

مصاحبه آقای فاضل رشاد صالح النعمة رئیس خبرگزاری مستقل عراق

1385228

‏ نقش شما در حوزه علمیه قم چیست ؟ و الان به چه کارهایی مشغول هستید؟ و آیا با حوزه علمیه نجف و با مردم عراق ارتباطی دارید؟

( اعوذ بالله من الشیطان الرجیم)
( بسم الله الرحمن الرحیم)

من تا آن زمانی که کمتر کسالت داشتم یکی از مدرسین حوزه علمیه قم بودم، هم در مسجد اعظم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (س) و هم در حسینیه شهدا - که متعلق به بیت من بود و الان از طرف حکومت توقیف شده - درس فقه و اصول می‎گفتم که طلاب زیادی هم حضور پیدا می‎کردند. خیلی از آقایان که الان جزو بزرگان هستند در درس این جانب شرکت می‎کردند. ولی حالا با کهولت سن دیگر کار علمی زیاد نمی توانم انجام دهم. الان هفته ای دو شب حدیث می‎خوانم برای طلاب، و دیدارهای روزانه ای هم از طبقات مختلف دارم، شهریه مختصری هم پرداخت می‎کنم. سؤالهای زیادی در زمینه های مختلف ارسال می‎شود که جواب می‎دهم.

[ دغدغه عراق و ارتباط با آیت الله سیستانی ]

راجع به عراق، در این مدتی که صدام سقوط کرد و حتی قبل از آن، من پیامهای زیادی در رابطه با مسائل عراق داشته ام و به عربی هم ترجمه و پخش شده است؛ اما با حوزه علمیه نجف ارتباط مستقیمی ندارم، گاهی به آیت الله سیستانی پیامهایی شفاهی می‎دهم و ایشان هم شفاهی پاسخ می‎دهند، اما ارتباط مکاتبه ای و امثال آن نداریم.

‏ نظرتان نسبت به حوزه علمیه نجف چیست؛ یک حوزه ای که جوابگو باشد و بخصوص شخص آقای سیستانی نقششان چیست ؟ نظرتان را در این موضوع بفرمایید؛ و خلاصه شرایط حوزه نجف را چگونه می‎بینید؟

ناوبری کتاب