صفحه ۸۲

‏ حاج آقا ببخشید من از اینکه مزاحم وقتتان می‎شوم معذرت خواهی می‎کنم. قبل از اینکه بخواهم سؤال کنم یک توضیحی راجع به جمع حاضر بدهم، اینها همه بزرگترینشان متولدین اواخر دهه شصت هستند، زمانی که حضرتعالی قائم مقام رهبری بودید، اصلا حتی به ذهنشان نمی آید، به قول آقای کدیور می‎گفتند روز به روز که می‎گذرد به تاریخ که رجوع می‎کنی ما به ارزش افرادی مثل شما بیشتر پی می‎بریم، سؤالی من اینجا دارم راجع به مسائل هسته ای است، نمی دانم شما بیانیه هسته ای ما را خواندید؟ می‎خواهم راجع به همین مسائل سؤال کنم، ما در بیانیه اشاره ای داشتیم در این زمینه که در حکومت حاضر ما برخی حاکمان ناشایسته ای داریم حالا خیلی رک و پوست کنده بخواهم بگویم الان در حال حاضر برخی از کسانی که زمامدار حکومت ایران هستند بر قد و قواره آنها این قبا سنگینی می‎کند. مسأله هسته ای به یکی از مسائل روز تبدیل شده است، ما وقتی نگاه می‎کنیم می‎بینیم که گر چه این پدیده را به عنوان یک پروژه ملی یاد می‎کنند ولی ملت ما کوچکترین نقشی در مسائل هسته ای ما ندارند، حتی حضرتعالی در دیدارتان با اعضاء نهضت آزادی حدیثی را بیان کرده اید. به هر حال عوام نگاه می‎کنند ببینند باد به پرچم چه کسی دارد می‎خورد.

مولا امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه در خطبه 210 می‎فرمایند: "و انما الناس مع الملوک والدنیا الا من عصم الله" مردم نوعا با پادشاهان و قدرتمندان و دنیا هستند مگر کسی که خدا حفظش کند. یعنی مردم نوعا درک سیاسیشان کم است. البته این در سابق بوده حالا نوعا مردم بیدار شده اند، نخبگان در جامعه زیاد هستند که مسائل را تشخیص بدهند، این طور نیست که دولت هم بتواند از مردم مسائل را مخفی کند. واقعا بایستی با نخبگان جامعه مشورت کنند و از نظرات آنها بهره برند.

‏ نظر شما در مورد برنامه هسته ای فعلی جمهوری اسلامی - که من احساس می‎کنم کشور دارد تا آستانه جنگ پیش می‎رود - چیست ؟

[ اشغال سفارت آمریکا اشتباه بود]

در مصاحبه های اخیر عرض کرده ام نباید بگذارند به جنگ و درگیری برسد، باید دوستانه مسائل را حل کنند. من بارها گفته ام که روزگاری فکر می‎کردیم اشغال

ناوبری کتاب