صفحه ۵۸

[ آمریکا خود را فدای اسرائیل نکند]

حرف من به سردمداران آمریکا این است که قدری ملاحظه احساسات و عواطف مردم را بکنند. فقط تمام همشان را صرف حمایت از اسرائیل نکنند. با اینکه استفاده اقتصادی آنها از کشورهای اسلامی است، از عربستان، از ایران، از همه کشورهای اسلامی استفاده می‎کنند، ولی از اسرائیل حمایت می‎کنند که هیچ درآمدی برای آمریکا و مردمش ندارد و فقط ضرر دارد.

امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد که بر طبق عقل و منطق عمل کنیم و از این زورگویی ها که همه جا هست دست برداریم.

‏ نظرتان در رابطه با مسائل هسته ای که بین ایران و بقیه کشورها به وجود آمده چیست، و به نظرتان آیا امکان دارد ایران را تحریم کنند؟

[ حق هسته ای ایران، قربانی تیرگی روابط با آمریکا]

عرض کردم اگر بین دو کشور ایران و آمریکا روابط حسنه بود کار به اینجاها نمی کشید. وقتی که دورادور بوش علیه ایران شعار می‎دهد که ایران حامی تروریست است و می‎خواهد سلاح هسته ای تولید کند، ایران هم به گونه ای دیگر علیه آنها شعار می‎دهد، کار به اینجاها می‎رسد. حال آنکه می‎شد همه این مشکلات را دوستانه حل کرد به نحوی که حقوق مردم هم تضییع نشود. مردم ایران هم مثل سایر کشورها حق دارند از فن آوری هسته ای صلح آمیز استفاده کنند، اما وقتی که بنا شد دورادور اینها به آنها تندی کنند آنها به اینها، کار به اینجاها می‎رسد. همه مشکلات ناشی از همین تندرویهاست، وگرنه فن آوری هسته ای صلح آمیز یک حق حیاتی است برای همه کشورها. استقلال کشور معنایش این است که تصمیمی که بر اساس مصالح کشور می‎گیرند دیگران نباید در آن دخالت کنند. این دخالتها همگی ناشی از تندرویهای دو طرف می‎شود. ان شاءالله موفق باشید.

ناوبری کتاب