صفحه ۵۶

[ جایگاه فلسفه در حوزه ]

از میان فلاسفه غربی افلاطون و ارسطو هر دو معروف هستند و برخی آگاهی از فلسفه این دو فیلسوف دارند، اما از کتابهای فلسفی آنچه که بیشتر در حوزه های علمیه تدریس می‎شود همان اسفار مرحوم ملاصدراست، و کتابهای ملاصدرا محور تدریس فلسفه در حوزه های علمیه است. و در حقیقت جمع کرده بین حکمت مشاء استدلالی و حکمت اشراق عرفانی. ولی آنهایی که در فلسفه عمیق هستند علاوه بر اسفار ملاصدرا به شفای ابن سینا و کتابهای ارسطو و افلاطون هم مراجعه می‎کنند.

[ آمریکا در روش خود تجدید نظر کند]

ضمنا من پیامی دارم که می‎خواهم به وسیله شما منتشر شود. سن اینجانب الان هشتاد و چهار سال است و یاد دارم وقتی که ایران ما تحت استعمار انگلستان بود و از آن طرف شوروی هم به ایران زور می‎گفت، در آن وقت صحبت آمریکا که می‎شد آمریکا مثل یک فرشته نجاتی برای مردم ایران تصور می‎شد و می‎گفتند: اگر آمریکا بیاید ظلم و جور انگلستان و شوروی برطرف می‎شود. ولی متأسفانه چهره خوبی که آمریکا در بین مردم داشت، آن پرستیژی که آمریکا در ایران داشت، در اثر کارهای تندی که آمریکایی ها کردند خودشان میراث خوار استعمار شدند. متأسفانه قدرت وقتی که دست افراد بیفتد گره ای که می‎شود با دست باز کرد سعی می‎کنند با دندان باز کنند. آمدن آمریکا در عراق و افغانستان - هر چند منافعی هم داشته اما - مردم را به ستوه آورده و خودشان می‎گویند: حدود دویست میلیارد دلار خرجشان شده، در این دو کشور چقدر هم تلفات داده اند، ماندن آنان دیگر عاقلانه نیست و نتیجه اش این شده که همه کشورها شعار علیه آمریکا بدهند.

کشوری که فرشته نجات بود الان چون دیوی شده و مردم علیه آن شعار می‎دهند، و این برای تندیهایی است که انجام می‎دهند. اگر نفت می‎خواهند، گاز می‎خواهند،

ناوبری کتاب