صفحه ۴۸۱

دعا کنیم خوش کنیم، بلکه علاوه بر آن باید در جای خودش وارد شد و به وظیفه عمل کرد. امر به معروف و نهی از منکر هم فقط مربوط به امور جزئی نیست بلکه به امر جامعه و حکومت نیز مربوط می‎شود.

[ ملاک حقوق بشر، انسان صرفنظر از عقیده اوست ]

من لازم است همین جا از شما و تمام کسانی که در فعالیت های حقوق بشری برای تمامی انسانها فارغ از قوم، قبیله و عقیده تلاش می‎کنند تشکر کنم. در این راه ملاکمان "انسان بما هو انسان" است. مولا امیرالمؤمنین (ع) به مالک اشتر می‎فرماید: با لطف و محبت با مردم برخورد کن چون که مردم از دو صنف خارج نیستند: "اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق": "یا برادر دینی تواند یا مثل تو انسان هستند." بنابراین آنها که می‎گویند اسلام را قبول نداریم هم باید حقوقشان رعایت شود. در این راه که قدم برمی دارید قطعا مشکلاتی پیش می‎آید، زندانی می‎شوید، از کار بیکارتان می‎کنند و فشارهای دیگر، ولی ناامید نشوید، بردبار باشید چون قرآن می‎فرماید: (انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب) . ان شاءالله موفق و مأجور باشید و از زحمات شما تقدیر و تشکر می‎کنم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

در پایان این دیدار، تندیس استوانه ای منشور حقوق بشر توسط دکتر ابراهیم یزدی، دکتر حبیب الله پیمان و آقای تقی رحمانی به معظم له اعطا شد.

این تندیس بر اساس استوانه کوروش کبیر می‎باشد که 539 سال پیش از میلاد ساخته شده است، استوانه کوروش کبیر به عنوان نخستین منشور حقوق بشر نامیده شده و به تمامی زبان های رسمی دنیا ترجمه شده است.

1388919
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب