صفحه ۴۸۰

محکوم کردند، پس از تحمل زندان ایشان را به اعدام محکوم کردند ! در حالی که دادگاه تجدیدنظر حق ندارد مجازات را تشدید کند. چون 10 سال زندان از حداقل مجازات کمتر نبوده است و این حکم برخلاف قانون است.

[ رأی مردم، اساس حاکمیت ]

ما به این آقایان می‎گوییم والله این کشور مال ما مردم است و ما به کشورمان علاقه داریم. کشور هم حاکمیت می‎خواهد و با شرایطش باید برقرار باشد. اما کشور مطابق رأی و نظر مردم باید اداره شود. امام حسن (ع) طی نامه ای به معاویه می‎نویسند: پس از رحلت پدرم "ولانی المسلمون الامر من بعده" یعنی: پس از شهادت پدرم علی (ع) مردم مرا ولی و حاکم قرار دادند. ایشان به معاویه نمی گوید: من حاکم هستم چون امام معصوم هستم بلکه رأی و اقبال مردم را مطرح می‎کند. پس همه کاره مردم اند. بنابراین باید حقوق ملت استیفا شود.

[ حق تجمع و آزادی بیان وعده رهبر انقلاب بود و در قانون اساسی هم تضمین شده است ]

در قانون اساسی فصل جداگانه ای هست به عنوان حقوق ملت، آقایان این اصول را نادیده گرفته اند. در آنجا حق اجتماعات، اظهارنظر و آزادی مردم آمده است. مراد، آزادی مسئولان نیست بلکه مراد آزادی مردم است.

آیت الله خمینی در پاریس درباره آزادی می‎گفتند: "حتی کمونیست ها هم در حکومت آینده ما حق اظهارنظر دارند." حالا که مسلمانها هم، حتی آنها که برای انقلاب زحمت کشیدند و زندان رفته اند را از حق اظهارنظر محروم می‎کنند، آنها را بازداشت می‎کنند و به زور اعتراف می‎گیرند که ما ضد انقلاب و ضد نظام هستیم !

همه ما بر اساس آیات قرآن وظیفه داریم که امر به معروف و نهی از منکر کنیم. صرف دعا کردن کافی نیست و فایده ندارد و نباید دلمان را به اینکه گوشه ای بنشینیم و

ناوبری کتاب