صفحه ۴۷۸

سپس آیت الله العظمی منتظری ضمن ابراز تشکر و قدردانی از اعضاء کانون مدافعان حقوق بشر که در راه دفاع از حقوق شهروندان تلاش و کوشش می‎کنند، با اشاره به حوادث پس از انتخابات و برخوردهای تند و خشن با مردم معترض فرمودند:

[ ضرب و شتم مردم به بهانه وجوب حفظ نظام جایز نیست ]

هیچ یک از برخوردهایی که با مردم شد شرعی و قانونی نیست و آمرین و عاملین ضامن و بدهکار مردم هستند. متأسفانه بین زن و مرد، پیر و جوان هم تفاوتی قائل نشده اند؛ حتی زن ها و دخترها را بیشتر کتک زده اند. آقایان می‎گویند این کارها را برای حفظ نظام انجام می‎دهند، من بارها عرض کرده ام ما مخالف حفظ نظام نیستیم اما حفظ نظام وجوب نفسی ندارد، بلکه حفظ آن وجوب مقدمی دارد، یعنی نظام را ما می‎خواهیم که در سایه آن احکام اسلامی اجرا شود نه اینکه به بهانه حفظ نظام احکام اسلامی و شرعی زیر پا گذاشته شود و مرادتان هم از نظام شخص باشد. شما به چه مجوزی مردم را کتک می‎زنید؟ برای اینکه شما را قبول ندارند؟! خب قبول نداشته باشند. مگر شما خدایید یا پیامبرید؟ آنچه که شما به نام اسلام و دین انجام می‎دهید موجب بدنامی برای اسلام می‎شود. چرا با مردم، تند و خشن برخورد می‎کنید؟

[ تقسیم به خودی و غیر خودی برخلاف آیه شور است ]

خداوند خطاب به پیامبر می‎فرماید: (فبما رحمة من الله لنت لهم ولو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم واستغفرلهم و شاورهم فی الامر) یعنی: "ای پیامبر ! چون تو نرمخو هستی مردم به تو گرایش دارند، و اگر تند و خشن بودی مردم از تو فراری می‎شدند." بعد می‎فرماید: "برای این مردم طلب عفو کن، برایشان استغفار کن و در امر حکومت با آنها مشورت کن." شما آمده اید خودی ها را هم غیرخودی می‎کنید، در حالی که قرآن می‎گوید: غیرخودی ها را از خود کنید، با آنها

ناوبری کتاب