صفحه ۴۷۵

راستا شخصیت های معتمد مردم و مؤثر در جنبش می‎توانند با شفاف سازی خواسته های قانونی و شرعی مردم و تفاهم کامل با یکدیگر مانع بروز عوامل مذکور و موجب تقویت حرکت های مردمی و مصونیت آن از آسیب های محتمل باشند.

[ منتقدان، خود عامل به معروف و تارک منکر و باطل باشند]

جواب 4 - بدیهی است کسانی که در راه احقاق حقوق مردم تلاش می‎کنند و در حقیقت به وظیفه مهم شرعی و ملی امر به معروف و نهی از منکر عمل می‎کنند در درجه اول، باید خود عامل به حق و معروف، و تارک منکر و باطل باشند، و مرزهای دینی و اخلاقی را کاملا حفظ و مراعات نمایند تا عمل و حرکتشان در راه رضای خالق و مصالح مخلوق منشاء آثار خیر قرار گیرد.

[ مسئولان به همه اصول قانون اساسی و حقوق ملت تمکین کنند]

در خاتمه برای چندمین بار به عنوان نصیحت و خیرخواهی برای حاکمیت یادآور می‎شوم: راهی که مسئولین و تصمیم گیرندگان نظام در پیش گرفته اند جز به ضرر دین و دنیای خودشان و مردم نخواهد بود. تمکین به همه اصول قانون اساسی و به رسمیت شناختن حقوق ملت و عمل به آن بهترین راه برای نشان دادن حسن نیت حاکمیت است. انحصارطلبی و خودمحوری و استبداد و اعمال خشونت در مقابل مردم، و محاکمات غیر شرعی و غیر قانونی فعالان سیاسی خدمتگزار و شناخته شده و محکومیت های سنگین برای آنان، عاقبتی جز انزوای بیشتر کشور و نظام در دنیا و فاصله گرفتن بیشتر مردم از حاکمیت و تخریب و مشوه نمودن چهره اسلام مظلوم و در نهایت غضب و خشم خداوند را به دنبال نخواهد داشت. امیدوارم مسئولین مربوطه هر چه زودتر مسیر باطل خود را اصلاح نمایند و رضایت خالق و خلق را تحصیل نمایند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

10 آذر ماه 1388 - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب