صفحه ۴۶۰

سؤال چهارم: با توجه به شرایط پس از انتخابات ریاست جمهوری، که حکومت پشتوانه اعتماد مردم و مشروعیت خود را از دست داده است، مذاکرات ایران و آمریکا یک مذاکره تواءم با عزت است یا مذاکره ای از موضع ضعف ؟

سؤال پنجم: معنای استکبار ستیزی چیست ؟ آیا این اصطلاح به معنای دفاع و مقابله با استکبار است یا به معنای جنگ و ابتدای به آن ؟ با توجه به اینکه قوانین حقوقی بین المللی از طرف اکثریت ملل جهان پذیرفته شده است، مفهوم استکبار ستیزی در این شرایط چیست ؟ با در نظر گرفتن منافع ملی چگونه باید به برخی قوانین ناعادلانه بین المللی واکنش نشان داد؟

( بسم الله الرحمن الرحیم)

[ تأیید اولیه اشغال سفارت و مخالفت بعدی با آن ]

با سلام و تحیت و تقدیر از توجه شما به مسائل مهم و جاری کشور

جواب 1 - اشغال سفارت آمریکا در بدو پیروزی انقلاب که مورد حمایت اکثر اقشار انقلابی و مرحوم امام خمینی بود، مورد تأیید اینجانب نیز بود؛ ولی با آن عوارض منفی و حساسیت شدیدی که بین مردم آمریکا به وجود آورد که هنوز آثار آن باقی است، معلوم شد که کار درستی نبوده؛ و اصولا سفارت یک کشور به منزله جزئی از آن کشور است، و کشوری که در حال جنگ رسمی با ما نبود اشغال سفارت آن به منزله اعلان جنگ با آن کشور است و کار صحیحی نمی باشد. از قرار اطلاع بعضی از جوانان انقلابی و متعهدی که متصدی این کار بودند نیز اشتباه بودن آن را قبول دارند.

[ دلیل قطع رابطه با آمریکا و لزوم برقراری رابطه برحسب منافع ملی و مخالفت لابی اسرائیل با آن ]

جواب 2 - نظر به اینکه آمریکا باعث کودتای 28 مرداد بر علیه مرحوم دکتر

ناوبری کتاب