صفحه ۴۵۰

گونه ای عمل کنند که مردم نسبت به آنها ذهنیت منفی داشته باشند. بلکه مردم وقتی آنها را مشاهده می‎کنند احساس امنیت کنند و نگویند آنها به جای برخورد با دشمن با ما کار دارند و به جای حفاظت از کشور و محافظت از نظام به دنبال سرکوب ما هستند و ما باید از آنها وحشت داشته باشیم.

پس نیروهای مسلح باید سلاحشان را در مقابل دشمن بگیرند نه مردم و دوستان.

[ حفظ نظام واجب نفسی نیست ]

نکته ای که باز این روزها زیاد گفته می‎شود اینکه: حفظ نظام واجب است. حفظ نظام یک واجب نفسی نیست. به این معنا که اگر برای حفظ نظام اسلامی، دستورات اسلامی زیر پا گذاشته شود نظام حفظ نخواهد شد. حفظ نظام مقدمه است برای حفظ و انجام دستورات اسلامی؛ اگر بنا باشد به بهانه حفظ نظام، اقدامات ضد اسلامی انجام شود، نه نظام خواهد ماند نه اسلام.

[ آزادی بیان و پس از بیان شعار انقلاب بود]

مگر شعارهای اولیه انقلاب "استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" نبود؟! استقلال یعنی زیر یوغ خارجی ها نباشیم، و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند، نه اینکه به محض ابراز نظر مخالفی کار به زندان و حبس کشیده شود. و کار به جایی برسد که برخی بگویند ما آزادی ابراز عقیده داریم ولی آزادی پس از آن را نداریم و ما را به زندان اوین می‎برند ! و جمهوریت هم یعنی حاکمیت بر اساس رأی مردم شکل گیرد، و اسلامی یعنی چون مردم مسلمان هستند حکومت بر اساس مبانی اسلامی باشد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

1388722
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب