صفحه ۴۴۹

در زمان حیات مرحوم امام (ره) من طرحی را پیشنهاد داده بودم که: افرادی که در نیروهای مسلح استخدام می‎شوند چه در ارتش، سپاه یا بسیج باید از نظر روان شناسی آموزش دیده تا خدای نکرده از سلاح سوء استفاده نکنند. متأسفانه این طرح دلسوزانه را تحریف کرده بودند که فلانی می‎گوید کسانی که به استخدام ارتش و سپاه در می‎آیند باید دکترهای روان شناس باشند. حال آن که بنده چنین مطلبی نگفته بودم.

خوشبختانه در نیروهای نظامی ما افرادی که رحم و مروت ندارند خیلی کم اند اما همین کم گاهی کاری می‎کند که آبروی همه را می‎برد. شما ملاحظه کنید در ماجراهای بعد از انتخابات افرادی از قدرت خود سوء استفاده کرده، افرادی را در بازداشتگاه کهریزک زندانی کرده و باعث شدند حیثیت نیروهای انتظامی و امنیتی ما لطمه بخورد.

[ عدم دخالت نظامیان در سیاست منافات با حقوق شهروندی ندارد]

آیت الله منتظری ضمن اشاره به افرادی که از امام خمینی (ره) و عمل به نظرات ایشان دم می‎زنند ادامه دادند: جمله ای است که از آیت الله خمینی خیلی معروف است و به حق هم هست و آن اینکه: نباید نیروهای نظامی در سیاست دخالت نمایند. این کلام درستی است و دلیل آن هم این است که آنها چون مسلح اند ممکن است در امور سیاسی از قدرت نظامی سوء استفاده و افراد را مرعوب کنند. اینکه نیروهای مسلح مثل بقیه مردم از حقوق شهروندی برخوردارند درست است و اگر انتخاباتی برگزار شد آنها هم حق دارند رأی بدهند، اما اینکه بخواهند گرداننده اوضاع سیاسی مثل انتخابات باشند این کار غلطی است. آقایانی که دائم از امام خمینی و پیروی از کلام ایشان سخن می‎گویند باید به آنها گفت: مگر امام نیروهای مسلح را از دخالت در سیاست منع نکردند؟

یک کشور باید در مقابل دشمنان و کسانی که به کیان کشور و نظام تعدی می‎کنند نیروهای مسلح کارآزموده داشته باشد؛ اما نباید نیروی نظامی، انتظامی و امنیتی به

ناوبری کتاب