صفحه ۴۲۶

سپس آیت الله منتظری طی سخنانی فرمودند:

( بسم الله الرحمن الرحیم)

[ "تواصی بالحق" زندان اوین را به دنبال دارد و صبر می‎طلبد]

من از شما عزیزان تشکر می‎کنم که نسبت به امور بی تفاوت نیستید و انجام وظیفه می‎کنید. امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است. در قرآن کریم می‎خوانیم: (والعصر ان الانسان لفی خسر الاالذین آمنوا و عملوا الصالحات) آیا این ایمان و عمل صالح کافی است ؟ قرآن می‎فرماید: نه، (و تواصوا بالحق) یعنی همه باید یکدیگر را سفارش به حق کنند. خوب این سفارش به حق زندان اوین و محرومیت های متعدد را به دنبال دارد؛ برای همین می‎فرماید: (و تواصوا بالصبر) همدیگر را به بردباری و صبر و استقامت دعوت کنند.

[ محرومیت از تحصیل ظلم بزرگی است ]

البته اگر خوب هم درس بخوانید آینده متعلق به شما خواهد بود. و محروم کردن دانشجویان از تحصیل ظلم بزرگی است. خداوند در سوره فاطر پس از ذکر علومی مثل انسان شناسی، جانورشناسی، گیاه شناسی، معدن شناسی و علوم دیگر می‎فرماید: (انما یخشی الله من عباده العلماء) یعنی خداوند در نظر عالمان دارای خشیت و بزرگی است. و مقصود از علما در این آیه آقایان دانشگاهیان است؛ یعنی کسانی که با این علوم فوق ارتباط دارند. خلاصه اینکه علاوه بر بی تفاوت نبودن و انجام وظیفه کردن درس هم خوب بخوانید.

[ منظور از نظام یک شخص نیست ]

متأسفانه الان بعضی ها منظورشان از نظام یک شخص است؛ در حالی که این درست نیست؛ حفظ نظام حفظ شخص نیست، بلکه مقصود آن است که نظام باید

ناوبری کتاب