صفحه ۴۲۱

چرا کاری می‎کنند تا مردم دادگاههای آنها را با دادگاههای استالین و صدام و سایر دیکتاتورها مقایسه نمایند؟ حاکمانی که مدعی تشیع و پیروی از حضرت علی (ع) می‎باشند چرا بر خلاف دستورات آن حضرت در مورد اقرار و اعتراف در زندان و با تهدید و فشار عمل می‎کنند؟ و چرا چهره اصل دین و مذهب و حاکمیت دینی را زیر سؤال برده و در داخل و خارج خراب و مشوه می‎کنند؟

به یقین انجام این مصاحبه ها و گرفتن این اعترافات دروغ و خلاف واقع از اسیران در بند و پخش آنها علاوه بر اینکه هیچ مشکلی از مشکلات عدیده کشور را حل نمی کند، بی اعتمادی مردم و خشم و عصیان آنان را بیش از پیش در پی دارد و بحران کنونی جمهوری اسلامی را عمیق تر خواهد کرد و جایگاه آن را در دنیا ضعیف تر از پیش می‎سازد. [ کشور متعلق به مردم است و آنها حق تجمع آرام و ابراز نظرات از رسانه ها را دارند]

بر حسب قانون اساسی، کشور متعلق به همه مردم است و آنان حق دارند به وسیله تجمعات آرام و جرائد و حتی رادیو و تلویزیون نظرات خویش را ابراز نمایند. چرا رادیو و تلویزیون فقط در اختیار حاکمیت است ؟ و چرا تجمعات آرام و متین مردم، چماق و بازداشت و شکنجه و محاکمات کذایی را در پی دارد؟

در خاتمه این جانب ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار و مصیبت زده که جوانان عزیز خود را در حوادث بعد از انتخابات از دست دادند، با قلبی محزون دیگر بار به آنان تسلیت می‎گویم و از خداوند بزرگ برای آن عزیزان مغفرت و رحمت الهی، و برای خانواده ها و بازماندگان معزز آنان صبر جمیل و اجر جزیل و برای همه زندانیان حوادث اخیر آزادی فوری، و برای متصدیان امور تنبه و بیداری و انعطاف و اعتذار از ملت عزیز را مسألت می‎نمایم.

والسلام علی عباد الله الصالحین و رحمة الله و برکاته.

1388513 - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب