صفحه ۴۱۳

ناراحتی و تأسف شدید خواهد بود و باید آن را محکوم نمود و در حد توان از این فجایع انسانی جلوگیری کرد، خواه این جنایت در فلسطین باشد یا در چچن، یمن، آلمان و یا در ایران.این نکته در پیام آیت الله منتظری تعریضی است به سکوت دولت ایران در برابر مسلمان کشی در چین و در چچن روسیه بخاطر روابط سیاسی نزدیکی که با آنها دارد، و همزمان جنجال بر سر کشتار مسلمانان در فلسطین و لبنان بخاطر اختلافات سیاسی با آمریکا و غرب؛ و در واقع دلسوزی برای مسلمانان فلسطین و لبنان به دلایل سیاسی است نه انسانی و اسلامی. همچنین به مسلمان کشی در ایران به ویژه پس از انتخابات و اعتراضات گسترده به تقلب از سوی مردم اشاره شده است و همه این موارد را از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر شمرده است.

برحسب حدیث شریف نبوی تذکر دادن و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی است. بدیهی است انجام وظایف اخلاقی و معنوی دخالت در امور داخلی کشور دیگر محسوب نمی شود.

از دولت چین انتظار می‎رود که از این راه اشتباه برگردد و ضمن مجازات مسببین این جنایت هر چه زودتر افراد بازداشت شده را آزاد نماید و خسارات وارده به مردم را جبران کند.

امیدوارم شهدای مظلوم این حادثه بزرگ مورد رحمت حق تعالی قرار گیرند و بازماندگان آنان با صبر و استقامت مصداق این آیه شریفه قرآن قرار گیرند که:

(انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب) .

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

1388422
قم - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب