صفحه ۳۹۱

فرمودند: "والله لهی أحب الی من امرتکم الاأن أقیم حقا أو أدفع باطلا": "به خدا قسم این کفش پاره که تو می‎گویی اصلا ارزش ندارد، این محبوبتر است پیش من از حکومت و حاکمیت بر شما، مگر اینکه بتوانم حقی را بر پا بدارم یا باطلی را برطرف کنم."

بنابراین اگر انسان در این مسئولیت ها بتواند کاری انجام دهد، یا ولو با زحمت حقی را به پا دارد یا باطلی را برطرف کند ارزش دارد، و الا فقط انسان مسئولیتی را به عهده بگیرد یک گرفتاری برای اوست، و حضرت درست می‎فرمایند برای اینکه کفش رفع حاجت آدم را می‎کند اما مسئولیت رفع حاجت نمی کند و گرفتاری برای آدم درست می‎کند.

و آن کسی که انتخاب می‎شود نگوید من فقط افراد خودم را سر کار بیاورم. بلکه بقیه هم افراد این کشورند؛ ایشان از آدمهای کاردان و متخصص که طرفدار کاندیداهای دیگر بوده اند به عنوان وزیر، استاندار، معاون و مشاور می‎تواند استفاده کند.

بالاخره کسی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‎شود مسئولیت سنگینی دارد، البته اگر مسئولیش را خوب انجام دهد اجر و ثواب زیادی هم دارد؛ برای اینکه انسان هر چه بتواند به مردم خدمت کند اجر و ثواب دارد. در کافی حدیثی است از رسول خدا(ص) پرسیدند: "من أحب الناس الی الله ؟": "محبوبترین مردم پیش خدا چه کسی است ؟" فرمودند: "أنفع الناس للناس": "آن که نفعش به مردم و جامعه بیشتر برسد".

بنابراین امیدواریم این انتخابات خوب و مفید و مبارک باشد و به نفع کشور و به نفع مصالح کشور باشد. و ان شاءالله شخصی هم که انتخاب می‎شود بتواند به کشور خدمت کند.

والسلام علیکم جمیعا و رحمة الله و برکاته.

1388322
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب