صفحه ۳۸۷

فرمودند: "احفظ لسانک" زبان خود را حفظ کن، تا سه بار این سؤال و جواب تکرار شد، و در آخر پیامبراکرم (ص) فرمودند: "و هل یکب الناس علی مناخرهم فی النار الا حصائد السنتهم." (تحف العقول، ص 56) یعنی آیا مردم را جز درو شده های زبانشان بر صورت و بینی در آتش خواهد انداخت ؟

[ وعده های غیر عملی مصداق فریبکاری است ]

رابعا: کاندیداهای محترم ضمن توجه به مسئولیت بزرگی که بر عهده آنان قرار می‎گیرد اگر واقعا توان آن را ندارند، خود را در معرض آراء ملت قرار ندهند و از طرفی نباید درصدد دادن شعارها و وعده هایی باشند که از عهده آنها برنمی آید؛ زیرا چه بسا خدای ناکرده مردم از چنین وعده هایی تلقی فریب کنند.

[ آرای مردم امانت، و دستکاری در آن، خیانت است ]

و خامسا: متصدیان امور بدانند که آراء مردم امانتی در دست آنهاست که باید آنان بدون اعمال نظر و دستکاری با تمام توان از آراء ملت صیانت نمایند و تصرف در آراء مردم تقلب و بزرگترین خیانت، و شیوه ای در جهت پایمال نمودن حقوق مسلم مردم است؛ و در صورت دخالت در آراء، نتیجه کار هیچگونه وجاهت و مشروعیت شرعی و قانونی ندارد، و از طرف دیگر چون این گونه کارهای خلاف به نام اسلام تمام می‎شود موجب وهن اسلام و نظام جمهوری اسلامی و بدبینی و بی تفاوتی مردم نسبت به سرنوشت خود خواهد شد.

در خاتمه عزت و سربلندی اسلام و مسلمانان و ملت شریف و عزیز ایران را از خداوند بزرگ مسألت دارم و امید است آنچه خیر و صلاح مردم است وسائل آن از ناحیه خداوند فراهم شود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

1388316
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب