صفحه ۳۷۷

[ در مرجعیت و وزارت تفاوتی میان زن و مرد نیست مگر در امر ولایت ]

دلیل تقلید، سیره عقلا و مراجعه کسانی است که نمی دانند به آنان که می‎دانند و ملاک تخصص و کارشناس بودن اشخاص است و این امر در مورد زنان هم جاری است. همین طور که در امور پزشکی مردم به پزشک اعلم مراجعه می‎کنند در تقلید هم باید به اعلم مراجعه نمایند، خواه فرد اعلم مرد باشد یا زن و همچنین در تصدی امور آموزشی و اداری مثل وزارت و یا وکالت هیچ فرقی بین زن و مرد نیست، فقط در حاکم بودن و والی بودن چون ادله خاصی در این جهت داریم زنان نمی توانند این منصب را عهده دار شوند. در رابطه با تعدد زوجات نیز فرمودند: در قرآن کریم می‎خوانیم: (فانکحوا ما طاب لکم من النساء مثنی و ثلاث و رباع، فان خفتم ان لا تعدلوا فواحدة).

همچنین ایشان در رابطه با ارث زنان فرمودند: چون ثروت عمومی تقریبا سی سال یک بار به نسل بعد منتقل می‎شود در این باره هر چند یک ثلث به زنان و دو ثلث به مردان منتقل می‎شود، ولی مخارج زن و سهم او از اولاد به عهده مرد است، پس در حقیقت در مقام مصرف، یک ثلث ثروت صرف مرد و دو ثلث صرف زن می‎شود، و چون مرد در تولید قوی تر است دو ثلث را در اختیار او قرار داده اند تا در تکثیر آن کوشش نماید.

در پایان آیت الله منتظری فرمودند: مجددا من به سهم خودم از تلاش و فعالیت های شما در امور فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تشکر می‎کنم و برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

13871215
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب