صفحه ۳۷۲

باشند. سالگرد برای همین است که اینها را به یاد بیاوریم.

[ حکومت عدل علی یعنی آزادی ملت و آزادی بیان ]

همه در سخنانشان تکرار می‎کنند حکومت عدل علی، حال اینکه حضرت امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه در خطبه 216 می‎فرماید: آن گونه که با جبابره سخن می‎گویید با من سخن نگویید، و من اهل سازش نیستم، و در آخر می‎فرماید: "فلا تکفوا عن مقالة بحق او مشورة بعدل، فانی لست فی نفسی بفوق ان اخطی، و لا آمن ذلک من فعلی، الا ان یکفی الله" می‎فرماید: از گفتار حق و از مشورت عادلانه خودتان را باز ندارید؛ یعنی اینکه حرفهای حق را بزنید و مشورت عادلانه را نیز انجام دهید. امیرالمومنین (ع) - که از نظر ما امام معصوم می‎باشد - می‎فرماید: "و انی لست فی نفسی بفوق ان اخطی": من ذاتا فوق خطا نیستم. بالاخره بشر می‎باشد. "الاان یکفی الله": مگر اینکه مرا خدا کفایت کند.

حکومت عدل علی (ع) معنایش این است یعنی ملت آزاد باشند، نظریاتشان را بگویند، آقایان دائم می‎گویند دانشگاهها و دانشجویان باید در صحنه باشند، آیا در صحنه باشند یعنی پیرو شما باشند و هر چه شما می‎گویید آنها بپذیرند و هیچ نظر ندهند؟! خیر، در صحنه باشند یعنی نظریاتشان را بیان کنند و تعقیب کنند نظرات خود را؛ نه اینکه به خاطر ابراز نظر به زندان بیفتند و از تحصیل محروم شوند. به عقیده من دانشجو را از آموختن علم بازداشتن یک جنایت است. خداوند به افراد استعداد داده آقایان جلوی آن را می‎گیرند.

[ مردم سالاری و تقویت احزاب ]

بنابراین در سی امین سالگرد انقلاب فقط جشن نباشد بلکه باید مسئولین تجدیدنظر داشته باشند در رفتارشان. کشور متعلق به مردم است نه متعلق به سه الی چهار نفر، مردم حق اظهارنظر دارند. بارها تکرار کرده ام که امام حسن (ع) به معاویه

ناوبری کتاب