صفحه ۳۶۹

وگرنه بدها بر آنان حاکم خواهند شد و در آن صورت دعاهایشان هم مستجاب نمی شود.

من از شما تشکر می‎کنم که به وظایف خود عمل کرده و برای بزرگان مجلس بزرگداشت می‎گیرید. حالا کار به جایی رسیده که جلوی برگزاری آن را می‎گیرند، روسیاهی به زغال می‎ماند.

[ کتاب بخوانید و بنویسید]

شما برادران و خواهران سعی کنید اوقات فراغت خود را به کتاب خواندن و مطالعه بگذرانید. امام صادق (ع) به مفضل فرموده اند: "اکتب و بث علمک فی اخوانک فان مت فاورث کتبک بنیک": یعنی بنویس و علم خود را در بین برادران خود پخش کن و کتابهای خود را برای فرزندانت به ارث بگذار؛ زیرا بر مردم می‎آید زمان هرج و مرج و تحیر، و در آن زمان مردم انس نمی گیرند مگر با کتابهای خود.

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی همیشه سفارش می‎فرمودند که خود کم بین نباشید. ایشان می‎فرمود من در بیست و پنج سالگی چیزهایی می‎نوشتم که حالا از آن مطالب استفاده می‎کنم. بالاخره جوانان باید اوقات فراغت خود را با مطالعه بگذرانند و از مطالعاتشان یادداشت برداری هم بکنند که در آینده برای آنها مثمر ثمر خواهد شد و می‎توانند بعدا از مطالب خود استفاده کنند.

خداوند ان شاءالله مرحوم آقای مهندس بازرگان را درجاتشان عالی است متعالی بگرداند، و به ما هم توفیق دهد بتوانیم به وظایفمان عمل نماییم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

1387114
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب