صفحه ۳۶۸

می‎توانند حرفشان را بزنند، ولی حالا وضع به گونه ای شده که مثلا با مجلس بزرگداشت مهندس بازرگان با آن همه خدمات ارزنده و یا بزرگداشت شهدای غزه مخالفت می‎کنند؟! در رژیم سابق با مرده ها دیگر کاری نداشتند. آیا این قبرستانهایی که خراب می‎کنند قبرستان کفار بوده است ؟ حتی در مورد کفار هم اهانت بر میت جایز نیست. بعضی از کسانی که به یک سال زندان محکوم بودند و اعدام شدند حالا با قبرهای آنها هم برخورد می‎شود و برای خانواده هایشان مشکل درست می‎کنند. اینها چه کسانی هستند که این گونه عمل می‎کنند؟این قسمت از سخنان آیت الله منتظری در اعتراض به اقداماتی است که برای تخریب گورستان خاوران یا محو آثار آن انجام شده و عواطف خانواده بازماندگان را عمیقا جریحه دار کرده بود.

[ ضرورت انعطاف و آشتی با مردم ]

در سالگرد انقلاب باید مسئولین انعطاف بیشتری نشان دهند و با مردم آشتی کنند و بپذیرند که مردم همه کاره اند و حاکمیت مال مردم است. امام حسن مجتبی (ع) با اینکه امام بودند و ما ایشان را معصوم می‎دانیم، می‎فرمایند: "ولانی المسلمون الامر من بعده": یعنی مردم بعد از حضرت علی (ع) مرا والی قرار دادند. امروز همه جهان با هم در ارتباط هستند و مردم می‎بینند که در اکثر کشورها مردم آزادانه می‎توانند انتخاب کنند. استقلال، آزادی یعنی مردم آزادند که فرضا جلسه بگیرند و حرف خودشان را بزنند و هر کسی را هم خواستند انتخاب کنند. از خدا می‎خواهیم که توفیق دهد بتوانیم به وظایف خود عمل کنیم.

[ نهی از منکر و بزرگداشت بزرگان ]

حضرت علی (ع) در آخرین وصیتشان مردم را به امر به معروف و نهی از منکر توصیه فرمودند، و اینکه مردم باید در مسائل اجتماعی و سیاسی بی تفاوت نباشند

ناوبری کتاب