صفحه ۳۶۴

آنجایی که شما به یاد دارید بزرگانی همچون مرحوم حاج شیخ احمد حججی، مرحوم حاج شیخ ابراهیم ریاضی و مدتهای مدیدی شما مردم، مجاهد بزرگوار و فقیه عالیقدر و مجتهد بی نظیر حضرت آیت الله العظمی منتظری را در بین خود داشتید. روشن بینی و آگاهی و تدین شما مردم به واسطه حضور این عالمان و دانشمندان و بزرگانی است که در بین شما بودند و خدماتی را انجام دادند. همچنین مرحوم آیت الله ایزدی امام جمعه فقید شهرمان از اندیشمندانی بودند که سالیان دراز در بین شما بودند و همه اینها باعث شد تا نجف آباد شهری باشد با مردم متدین، روشن بین و آگاه و البته وظیفه علماء همین است.

روایتی است در کتاب کافی که قسمتی از آن را خدمتتان قرائت کردم. امام صادق (ع) می‎فرمایند: "در ما اهل بیت در هر دوره ای جانشینان عادلی هستند که از سه گروه جلوگیری می‎کنند، اول غلوکنندگان، دوم رخنه کنندگان به باطل و سوم جاهلان و نادانانی که تأویلاتی در دین انجام می‎دهند".

به هرحال شما مردم دانشمندان و اندیشمندان زیادی را در بین خودتان داشتید و این باعث هوشیاری و بیداری و آگاهی شماست. من هیچ قابل نیستم اصلا نمی شود نام من را در کنار بزرگانی که عرض کردم قرار داد اما به هرحال مشکلی پیش آمده و وجود من را در نجف آباد مضر دانستند و امروز هم اجبارا در قم ساکن هستم. امیدواریم که مشکل برطرف شود. باز عرض می‎کنم من کوچک تر از آن هستم که نیازی به این همه احساسات باشد که شما نسبت به این موضوع داشتید. اما درعین حال از این حساسیت ها که شما نسبت به یک خدمت گزار خود دارید تشکر می‎کنم. امیدوارم این اقدامات مسالمت آمیز شما هشداری باشد برای آنان که با تنگ نظری به مسائل نگاه می‎کنند و امیدوارم با نظری باز به مسائل توجه کنند و دوباره بشود در جامعه خدمت کرد و انتقادی دلسوزانه نمود. امیدوارم که خداوند به همه ما توفیق خدمت به دین خدا و مردم مسلمان را عنایت فرماید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

سپس آیت الله العظمی منتظری به ایراد سخن پرداختند و فرمودند:

ناوبری کتاب