صفحه ۳۳۲

«67»

بیانات معظم له در سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)

138784
[ ثقلین، یادگاری دو چیز گرانبها]

به مناسبت سال روز شهادت امام جعفر صادق (ع) جمعی از اقشار مردم با آیت الله العظمی منتظری دیدار کردند. در این دیدار ایشان ضمن تسلیت شهادت رئیس مذهب، حضرت امام صادق (ع) یادآور شدند:

افتخار ما و شما به شیعه بودن و پیروی از امام صادق (ع) است، جای تأسف شدید است که در بعضی کشورهایی که مسلمانند به تشیع و شیعیان حمله می‎کنند و چه بسا آنان را مورد اهانت قرار می‎دهند. در صورتی که مطابق روایت "ثقلین" که علاوه بر کتاب های محدثین و علمای شیعه در بسیاری از صحاح و مسانید علمای سنت غیر از صحیح بخاری نقل شده است، پیامبراکرم (ص) فرمودند: من از دنیا می‎روم و ثقلین یعنی دو چیز نفیس و گران بها را بین شما امانت می‎گذارم: یکی قرآن، کتاب خدا و دیگری عترت خود، و سپس فرمودند: این دو چیز گران بها و نفیس از یکدیگر جدا نمی شوند تا در قیامت بر من وارد شوند، و تا زمانی که مردم به این دو چیز چنگ بزنند هرگز گمراه نخواهند شد.

بر اساس این روایت که به نحو متواتر از پیامبراکرم (ص) نقل شده است همه مسلمان ها تا روز قیامت موظفند به قرآن و عترت که همان امامان معصوم (ع) هستند تمسک نمایند و آنها را محور عقائد و اخلاق و اعمال خود قرار دهند. مرحوم آیت الله العظمی بروجردی می‎فرمودند: ما نمی خواهیم جنگ شیعه و سنی راه بیندازیم و بر سر خلافت بلافصل پیامبراکرم (ص) نزاع کنیم، اما آنچه که هرگز قابل

ناوبری کتاب