صفحه ۳۲۷

کردم آقا ! کسی هست در زندان که انقلاب و شما را قبول ندارد اما می‎خواهد دنبال کار خودش برود، فعالیتی هم نمی کند، آیا ما حق داریم او را در زندان نگه داریم ؟ ایشان گفتند: نه ! مگر من اصول دین هستم که اگر کسی مرا قبول نداشت باید در زندان نگه داشته شود. نظر ایشان این گونه بود. برخی ها هم مطالبی را با اسم و رسم ایشان بیان می‎کردند یا عملی به نام ایشان انجام می‎گرفت که در نتیجه موجب ضرر و خسران به اسلام، انقلاب و شخص آیت الله خمینی شد.

سؤال 5 - حضرتعالی در مصاحبه قبلی با این روزنامه به تاریخ 2007/02 فرمودید: "انقلاب به خاطر آزادی همه ملت بود، نه آزادی حکومت ها تا دهن مخالفان خود را ببندند." الان با گذشت سی سال از وقوع انقلاب اسلامی ایران، این انقلاب را چطور می‎بینید؟

[ رکن دوم و سوم "استقلال"، "آزادی"، "جمهوری اسلامی" پایمال می‎شود]

جواب - شعاری را آیت الله خمینی مطرح کردند ما هم به تبع ایشان و مردم هم با همان شعارها وسط میدان آمدند و انقلاب به پیروزی رسید شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. استقلال تا حدی حاصل شده است اما درباره آزادی و جمهوری اسلامی هنوز که هنوز است راه باقی است. درباره آزادی باید گفت علی رغم شعارهای فعلی مسئولان که به عنوان نمونه در آمریکا گفته اند ایران آزادترین کشور دنیاست چنین مطلبی صحت ندارد و آزادی های مشروع و مصرح در قانون اساسی به راحتی با مصونیتی که آقایان در برابر قانون و شرع ! برای خود می‎پندارند، پایمال می‎شود. هنوز خیلی از احزاب آزادی ندارند، برخی گروه های سیاسی چون مخالف سلیقه حاکمان اند غیرقانونی شمرده شده اند. رسانه هایی که ثناگوی حاکمان اند آزادند که هر چه می‎خواهند یا دستور گرفته اند بنویسند ولی رسانه های مستقل از حاکمیت مشکلاتی را از ناحیه مقام ها و نهادهای امنیتی و قضایی متحمل می‎شوند. برخی افراد در کشور ممنوع التصویر هستند.

ناوبری کتاب