صفحه ۳۱۷

«64»

گزارش برگزاری نماز عید سعید فطر

1387711
( بسمه تعالی)

امسال نیز چون سالهای گذشته دفتر آیت الله العظمی منتظری شاهد صفوف به هم فشرده مردمی بود که پس از یک ماه عبادت و بندگی آمده بودند که نماز عید فطر را به امامت معظم له اقامه کنند.

ایشان پس از اقامه نماز به ایراد خطبه پرداختند و در خطبه اول نماز ضمن قرائت آیات و روایاتی درباره فلسفه روزه و روزه داری، تقوا و پرهیز از گناه را فلسفه اساسی روزه ذکر کردند و ضمن تبیین معنا و مفهوم تقوا آن را پرواداشتن و خودداری از انجام گناهان دانستند که بایستی انسان اعضاء و جوارح خویش را در اختیار و کنترل عقل و شرع قرار دهد.

آیت الله العظمی منتظری همچنین ضمن قرائت روایتی از پیامبراکرم (ص) و پرهیز از گناه "زبان"، "شکم" و "شهوت" را باعث جلوگیری از افتادن در ورطه گناه و سقوط ارزشهای انسانی برشمردند و ضمن آن بدترین گناه در ماه مبارک رمضان را دروغ بستن به خدا و پیامبر(ص) دانسته و به حدیثی اشاره کردند که پیامبر(ص) می‎فرماید: روزگاری فرا خواهد رسید که مطالب کذبی به من نسبت داده خواهد شد.

آیت الله منتظری در خطبه دوم نماز پس از سفارش مجدد به رعایت تقوا و پرهیزکاری پس از قرائت سوره والعصر فرمودند: دراین سوره خداوند به عصر و زمانه یا تاریخ قسم می‎خورد که نشان از اهمیت لحظه لحظه آن است و می‎فرماید تمامی انسانها در خسران و زیان هستند و عمر و زمان را با خسارت سپری می‎کنند،

ناوبری کتاب