صفحه ۳۱۶

است و نه چیز دیگر. ولی فقیه باید نظارت کند که در قوه مقننه قانون خلاف اسلام تصویب نشود، مسئولین اجرایی خلاف اسلام کاری نکنند و قوه قضائیه خلاف اسلام قضاوتی نکند نه اینکه در همه امور سیاسی و اقتصادی و غیره دخالت مستقیم کند.

در پایان حضرت آیت الله منتظری از حاضرین تشکر کردند که در امور سیاسی و اجتماعی جامعه دخالت می‎کنند و نسبت به تحولات و سرنوشت جامعه بی تفاوت نیستند و در واقع امر به معروف و نهی از منکر می‎نمایند و زحمت آن را به جان می‎خرند.

[ مدارا با اهل سنت و دوری از تفرقه ]

پس از آن یکی از حاضرین از بعضی گویندگان مذهبی انتقاد کردند که مطالبی وحدت شکن در سخنرانی مطرح می‎کنند و برادران اهل سنت را رنجیده خاطر می‎نمایند.

آیت الله منتظری در این مورد فرمودند: سیره پیغمبراکرم (ص) بر این بود که تمامی مسلمین را تحمل می‎فرمودند و تا آخر عمر شریف خود با تمامی اصحاب مدارا و کار می‎کردند و با تمام توجه و علاقه ای که به حضرت علی (ع) داشتند، دیگران را هم مورد لطف و محبت قرار می‎دادند.

این جانب از این مسأله ای که اشاره کردید نسبت به برادران اهل سنت مطرح شده است بسیار ناراحت شدم و امیدوارم گویندگان این گونه مطالب مصالح اسلام و مسلمین را در نظر داشته باشند و از تکرار و مطرح کردن چنین سخنان تفرقه افکن پرهیز نمایند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

دفتر حضرت آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب