صفحه ۲۹۱

آنچه که امیرالمؤمنین (ع) در وصیت خود به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) فرموده اند: "امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که اگر ترک کنید اشرار و بدان بر شما مسلط می‎شوند و آن وقت هر چه دعا کنید مستجاب نمی شود". امر به معروف و نهی از منکر را منحصر ندانید در مسایل جزیی؛ بلکه در مسایل اجتماعی و سیاسی باید هر یک در حد توان خود سکوت نکرده و تواصی به حق و در صورت بروز مشکلات تواصی به صبر نمایید.

در پایان این دیدار یکی از دانشجویان درباره علت برکناری ایشان از قائم مقامی رهبری در سال 1368 سؤالی کردند که ایشان فرمودند:

[ در مورد سال 68 همه چیز را نگفته ام ]

من از چند ماه قبل از آن اتفاق احساس می‎کردم که برنامه ای در کار است، مطالبی هم هنوز هست که من نخواستم پرده دری کنم ولی از برکناری ام هیچ ناراحتی نداشته و ندارم. حتی پدر مرحوم من وقتی خبر کناررفتن من را شنیده بود سجده شکر بجا آورده بود که مسئولیت از روی دوش من برداشته شده است. اصلا آدم عاقل سعی می‎کند که کمتر مسئولیت داشته باشد. دنیا هم از این بالا و پایین ها زیاد دارد. مهم این است که انسان وظیفه اش را انجام دهد تا نزد خدا حجت داشته باشد.

همچنین معظم له طی دیدار جمعی از اقشار مردم در روز جمعه 1387310 با ایشان، فرمودند:

[ معارف، اخلاق، فقه و سه مرحله وجودی انسان ]

امام باقر(ع) می‎فرمایند: "الکمال کل الکمال التفقه فی الدین و الصبر علی النائبة و تقدیر المعیشة" در این حدیث پر محتوا امام باقر(ع) بالاترین کمال را یکی فهم دین و

ناوبری کتاب