صفحه ۲۸۷

امیرالمؤمنین در خطبه 216 فرمودند: "فلا تکفوا عن مقالة بحق او مشورة بعدل فانی لست فی نفسی بفوق ان اخطئ" یعنی شما از گفتار حق و مشورت عادلانه صرف نظر نکنید. من ذاتا فوق خطا نیستم. حضرت با اینکه معصوم اند این گونه حرف می‎زنند و خود را ذاتا فوق خطا نمی دانند.

[ حبس منتقدان و خدمتگزاران ]

حالا جوری شده است که هر کس انتقادی و اشاره ای به آقایان می‎کند فورا به زندان محکوم می‎شود. از باب مثال حجة الاسلام آقای هادی قابل با سوابق انقلابی اش و خدمت پس از انقلاب، یا آقای عمادالدین باقی - که از حقوق زندانیان دفاع می‎کرد - زندانی شده اند.

[ در توصیه به حق از سختی و زندان و مرگ نهراسید]

در هر صورت مشکلات بسیار است ولی با این حال امیدوارم ناامید نشوید، عافیت طلبی و بی تفاوتی پیشه نکنید و به فکر جامعه باشید و صبر و تحمل داشته باشید. سوره "والعصر" را بخوانید که انسانهای با ایمان را دارای صبر و تحمل می‎داند و می‎گوید آنها تواصی به حق و صبر می‎کنند. انسان با احساس مسئولیت نباید از مشکلات هراس داشته باشد. فوقش زندان می‎کنند یا می‎کشند. یک وقت یکی از بزرگان به من گفت: ائمه (ع) در مقابل حکومت ها ساکت بودند، گفتم: که اولا: ساکت نبودند اگر ساکت بودند پس چرا شهیدشان می‎کردند و ثانیا؛ امام حسین (ع) هم جزو ائمه بودند. گفت: حالا او حسابش جداست. گفتم: یعنی امام حسین (ع) امام نبود؟! در زیارت نامه امام حسین (ع) می‎خوانیم: "اشهد انک قد اقمت الصلوة و آتیت الزکاة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر" پس باید از امام حسین (ع) الگو گرفت و ایشان را اسوه قرار داد و بی تفاوت نبود و به اندازه قدرت و توان از دین اسلام و حقوق مردم دفاع کرد.

ناوبری کتاب