صفحه ۲۸۲

مردم است که به شدت مردم از جهت سیاسی تحقیر شده اند، رأی آنها کم اثر شده است و وضعیت انتخابات مجلس هشتم را هم که ملاحظه فرمودید. وضعیت فقر عمومی هم از مباحث مهم است که توان و رمق از مردم گرفته شده است و این تحقیرهای همزمان در عرصه سیاسی و اقتصادی موجب شده است که فقر فرهنگی هم شدت یابد. خروجی های مدارس از دو دسته خالی نیستند یا آدم های افراطی تربیت شده اند که به ظاهر عبادت می‎کنند، اما به شدت از منطق گریزان هستند، افرادی خشک و متعصب که موجب زدگی دیگران هم شده اند. دسته دیگر آدم هایی هستند که از آن طرف لائیک شده و هیچ قید و بند مذهبی ندارند. این رفتارها همگی عکس العمل کارهای مسئولان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و رفتار نظام تعلیم و تربیت روی آنها اثر گذاشته است. متأسفانه بحث فقر اقتصادی معلمین هم موجب شده که آنها انگیزه کافی برای تدریس نداشته باشند. با توجه به خط فقری که اعلام شده - 650 هزار تومان در ماه - معلمان زیر خط فقرند و بر این اساس، شغل دوم و سوم آنها اجازه نمی دهد متوجه تعلیم و تربیت شوند. تحقیرهای عمومی روی آنها هم اثر گذاشته است و سبب شده است بچه های مردم که امانت دست آنها هستند از لحاظ علم و تربیت موفق نباشند.

امیدواریم علمای حوزه که خود این دردها را احساس می‎کنند ما را راهنمایی کنند، چاره اندیشی کنند که ما هم بتوانیم وظیفه مان را به خوبی انجام دهیم.

‏ آقای دوزدوزانی (عضو انجمن، اولین فرمانده سپاه و وزیر ارشاد شهید رجایی): بنده هم از بزرگواری حضرتعالی تشکر می‎کنم. هفته معلم است و لازم دیدیم خدمت بزرگان برسیم. دوستان مطالبی گفتند که حرف همه است. بحث آمیخته شدن جامعه به خرافات خیلی جدی است و جامعه را تحت تأثیر قرار داده است. جامعه ما "اسلامیت" را یدک می‎کشد اما اسلامی که استشمام می‎کنیم ظاهرا از اسلام حقیقی دور است. از یک سو شعارها و فریاد و سر و صدا هست اما از محتوا خالی شده ایم. من پیش خود فکر می‎کردم اگر ما از اسلام دم نمی زدیم بهتر بود. در هر حال در این وضعیت احساس کردیم لازم است خدمت بزرگان برسیم که بدانیم واقعا حوزه و علما برای این معضل چه طرحی و برنامه ای دارند تا با پیگیری آن به وضعیت روشنی برسیم تا اسلام زلال و ناب را که بتواند قرائت های مختلف را جواب دهد بهتر بشناسیم و بتوانیم شبهات را پس بزنیم. در باره

ناوبری کتاب