صفحه ۲۷۲

که روزی خدمت ایشان رسیدم، سؤال کردم آقا ! کسی در زندان است و می‎گوید: من به مسعود رجوی علاقه دارم چون با ایشان رفاقت داریم، از آخوندها هم بدم می‎آید، از آقای خمینی هم خوشم نمی آید؛ اما دیگر از سیاست خسته شده ام می‎خواهم مثلا بروم دنبال کشاورزی و ما هم می‎دانیم راست می‎گوید؛ آیا این شخص را باید باز هم در زندان نگه داشت ؟! ایشان فرمودند: نه ! چرا نگه داریم اگر کسی مرا قبول ندارد نداشته باشد مگر من خدا و یا پیغمبرم ! این نظر ایشان بود؛ اما الان آقایان نظر دیگری دارند.

درباره برخورد با زندانیان ما سعی کردیم وظایف مان را در دفاع از حقوق آنها انجام دهیم. آقای محمدی گیلانی (قاضی القضات وقت زندان اوین) از اینکه من در قم دادگاه عالی برای رسیدگی به پرونده ها تشکیل داده بودم در اوایل راضی نبودند، ولی بعدا گفتند شما کار خوبی کردید، چون که از اعدام 6000 نفر بیگناه جلوگیری شد و آنها آزاد شدند و مشکلی هم ایجاد نشد.

[ دانشجویان غیر مسلمان هم باید آزادی بیان داشته باشند]

برخوردهایی که با برخی از دانشجویان با عقاید غیراسلامی می‎شود و شما هم به آن اشاره کردید، یادم هست آیت الله خمینی در پاریس گفتند حتی کمونیست ها هم در نظام آینده ما آزادند که اظهارنظر کنند.

نگرانی و ناراحتی من این است که تمام خلاف کاری ها به نام اسلام انجام می‎شود؛ به مردم اهانت می‎شود به اسم اسلام؛ افراد به بی دینی متهم می‎شوند به اسم اسلام؛ افراد خدمت گذار و متدین بایکوت می‎شوند به اسم اسلام. نظامی که نتواند افرادی چون آقای حجة الاسلام هادی قابل با آن همه سوابق خدمت به اسلام و انقلاب را تحمل کند و به اتهامات واهی ایشان را روانه زندان کند چگونه نامش اسلامی است ؟! او نه ضد نظام است نه ضد دین. او و امثال او افرادی خدمت گذارند که حرف ها و

ناوبری کتاب