صفحه ۲۴۷

‏ آیا امکان دارد آقای هاشمی رفسنجانی جایگزین برای حکومت باشد؟

من علم به غیب ندارم !

[ انرژی هسته ای حق ماست ]

‏ آیا ایران در قبال فشارهای اروپا و آمریکا تصمیم ندارد از انرژی هسته ای دست بردارد؟

اروپا و آمریکا چنین حقی ندارند که به کشوری مستقل بگویند چه چیزی باید داشته و چه چیزی نداشته باشند. وانگهی ! مگر خود اروپا و آمریکا و حتی اسرائیل دارای چنین امکاناتی حتی نظامی اش نیستند؟! مگر همین آمریکایی ها ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن را با سلاح اتمی ویران نکردند؟ کشور ما هم مانند دیگر کشورها روزی انرژی های فسیلی اش تمام می‎شود و به انرژی هسته ای نیاز پیدا می‎کند؛ البته در بعد نظامی نباید باشد، خود آنها هم اعتراف کرده اند که ایران به دنبال استفاده نظامی نیست. من قبلا هم گفته ام این انرژی حق ماست ولی مردم ما حقوق دیگری هم دارند که باید آنها هم استیفا شود.

[ اجرای حکمی که موجب وهن اسلام باشد جایز نیست ]

‏ سؤال پایانی من درباره اجرای حکم سنگسار در اسلام است، نظر شما در این باره چیست ؟

اگر اجرای حکم سنگسار موجب وهن اسلام باشد اجرای آن جایز نیست؛ وانگهی با شرایط سختی که در فقه ما آمده است به این راحتی احراز موضوع آن میسر نیست، و اگر با اقرار ثابت شده باشد - اقراری که از روی اختیار باشد نه اجبار و زندان - اگر انکار کرد از او پذیرفته می‎شود. این ها در فقه ما آمده است ولی متأسفانه به آن عمل نمی شود.

‏ از اینکه وقت خود را به ما دادید سپاسگزارم.

من هم از شما تشکر می‎کنم و یادآور می‎شوم که شغل خبرنگاری شغل حساسی است چون باید واقعیات را همان طور که هست منعکس نمایید. ان شاءالله موفق باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب