صفحه ۲۴۰

پس از اظهارنظر حاضرین، فقیه عالیقدر فرمودند:

( بسم الله الرحمن الرحیم)

من هم به نوبه خود فرارسیدن عید بزرگ و سعید غدیر خم را به شما زنان که احساس وظیفه کرده اید و نسبت به مسائل کشور و انقلاب حساس بوده و بی تفاوت نیستید تبریک می‎گویم. من در اینجا به چند نکته مهم اشاره می‎کنم:

[ عمومیت امر به معروف و نهی از منکر]

نکته اول اینکه: همان گونه که می‎دانید امر به معروف و نهی از منکر یک واجب شرعی است که از نص صریح قرآن استفاده می‎شود. من بارها عرض کرده ام هنگامی که در باب واجبات در قرآن خطابی آمده است خطاب به مردان است. مثلا می‎فرماید: (اقیموا الصلاة) یا (اتوا الزکاة) و موارد دیگر که می‎گوییم از باب اشتراک در تکلیف شامل زنان هم می‎شود. اما درباره امر به معروف و نهی از منکر در سوره توبه هم مردان و هم زنان هر کدام را جداگانه ذکر کرده است و می‎فرماید: (والمؤمنون والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر) . در بدو امر خداوند به دلیل اینکه کسی اشکال نکند که شما چه کاره اید که در امور ما دخالت می‎کنید مؤمنان - اعم از زن و مرد را - ولی یکدیگر قرار داده است. ولایت در این جا به معنی دوستی نیست بلکه یک نحو ولایتی، خدا که ولی و خالق همگی است به آمر و ناهی داده است. البته این ولایت به قول فلاسفه مقول به تشکیک است یعنی نوعی و حصه ای از ولایت. پس هر یک طبق این آیه درباره امر به معروف و نهی از منکر نسبت به یکدیگر صاحب اختیارند و اجازه تصرف دارند.

مطلب دیگر اینکه امر به معروف و نهی از منکر با عمومیت آن درباره مردان و زنان، مربوط به مسایل جزیی فقط نیست که مثلا یک خانمی چندتا مویش بیرون آمده به او تذکر داده شود. بلکه شامل تمام مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه است.

ناوبری کتاب