صفحه ۲۲۷

ایشان ضمن اشاره به خطبه ای از حضرت علی (ع)، مرگ را یکی از مهم ترین موانع عصیان خداوند برشمردند، و ضمن قرائت آیه ای از قرآن کریم به اعتراف شیطان در اغوای انسانها با استفاده از راهها و طرق متفاوت اشاره کردند.

در پایان معظم له ضمن قرائت سوره "والعصر" مردم را به صبر و پایداری در برابر ناملایمات در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و... سفارش کردند.

لازم به ذکر است قبل از برگزاری مراسم نماز عید حجة الاسلام والمسلمین محمدعلی کوشا از فضلای حوزه علمیه و عضو مجمع محققین و مدرسین قم ضمن سخنانی با ذکر فرازهایی از یکی از خطبه های نهج البلاغه، عید واقعی را دوری انسان از گناه دانست. وی با اشاره به کثرت جمعیت و کمبود جا برای برگزاری مراسم مختلف مذهبی و درس، گفت: "در حکومت دینی و نظامی که روحانیت در رأس آن حاکم است چرا باید حسینیه ای که به نام شهدا و محل برگزاری مراسم مذهبی است بیش از 9 سال درب آن بسته باشد و مردم اینگونه در تنگنا قرار داشته باشند؟!" وی از خداوند برای بازگشایی این مکان و حصول فرج دعا کرد.

همچنین در این مراسم علاوه بر اقشار مختلف مردم آقایان: عبدالله نوری، محسن کدیور، عیسی سحرخیز، علیرضا علوی تبار، سید محمد علی ایازی، ابوالفضل موسویان، حسن متقی، حسین مجاهد، و جمعی از فعالان جنبش دانشجویی و... ضمن شرکت در مراسم نماز با معظم له دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار فقیه عالیقدر ضمن پرسش از وضعیت حجة الاسلام والمسلمین هادی قابل که در اولین روز ماه مبارک رمضان توسط دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت شده است، از ادامه بازداشت وی به اتهامات سیاسی اظهار نگرانی کرده و این گونه بازداشت ها را با ادعای مسئولان مبنی بر "وجود آزادی کم نظیر بیان در ایران" در تعارض دانستند.

1386721
دفتر حضرت آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب