صفحه ۱۹۱

اینکه ما آن منطقه را به حال خود واگذاریم گناه بزرگی است و ما متأسفانه در این مورد کوتاهی کرده ایم و نباید آن منطقه از نظر مذهبی یک دست باشد. خدا رحمت کند مرحوم آیت الله حججی از علمای روشن نجف آباد می‎گفتند: من با اینکه آقای حاج میرزا حسن شیرازی را مرد بزرگی می‎دانم و به عظمت ایشان اعتراف دارم ولی یک اشکال به ایشان دارم که چرا ایشان که در سامرا بودند منطقه شیعه نشین را وسعت نداده اند و فقط به ساخت تنها یک مدرسه اکتفا کرده است. در سامرا زمین های بسیاری بود از شط تا برج متوکل. قاعده اش این بود که عشایر شیعه از جنوب عراق در آنجا اسکان داده می‎شدند تا به گونه ای نباشد که شهر سامرا تماما یک طرفه باشد. اگر به این امور عمل شده بود ما امروز شاهد غربت قبور ائمه (ع) نبودیم.

این فجایع را گروهی به نام اسلام انجام می‎دهند که جایگاهی در میان مسلمین ندارند. آن روزی که رفت و آمد در بیت ما جرم و حرام نبود ! آقای دکتر ولایتی وزیر خارجه وقت به من گفتند: ملک فهد خودش به من می‎گفت: "شما فکر می‎کنید ما وهابی هستیم حال آنکه این گونه نیست. ما هم با آنها مخالفیم اما چه کنیم ناچاریم و از برخی آخوندهای وهابی هراس داریم".

[ ممانعت از نشر کتابی در نقد وهابیت، دفاع از شیعه و وحدت مسلمین ]

نکته ای را که در این جا لازم است تذکر دهم اینکه حدود 16 سال پیش از یکی از علمای عربستان به نام عبدالله بن جبرین - که از اعضای هیأت استفتای آنهاست - سؤال شده بود آیا می‎توان از قصابی که شیعه است گوشت خرید؟ وی در جواب گفته بود: نمی شود چون شیعه ها مشرک و مرتدند ذبیحه آنها حرام است. در حالی این فتوا صادر شده است که اکثر اهل سنت ذبیحه اهل کتاب را حلال می‎دانند.

اینجانب آن روز در نقد این فتوا نامه ای سرگشاده به برادران شیعه خود در منطقه حجاز نوشتم که ترجمه آن در کتاب خاطرات اینجانب وجود دارد. در این اواخر نیز 38 نفر از علمای وهابی از جمله ایشان فتوا به تخریب قبور امامان شیعه دادند و ایشان

ناوبری کتاب