صفحه ۱۵۶

‏ در رابطه با مسأله استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، جامعه بین المللی و آمریکا فشاری که آورده اند این است که به طور کلی ایران غنی سازی را تعلیق کند و اگر تعلیق نکند تحریم های بیشتری در راه خواهد بود و این تحریمها بیشتر به گرانی ها و عدم رضایت عمومی منجر خواهد شد. آیا شما فکر نمی کنید اگر غنی سازی ادامه یابد در نهایت باز هم تحریم های بیشتری اعمال شود و به ضرر مردم ایران شود؟

[ باید با اجتناب از تندروی و با گفتگو بهانه تحریم و حمله را گرفت ]

پاسخ - این تحریم ها تازه نیست، سالهاست آمریکا ایران را تحریم کرده و به کشورهایی که با ایران مبادله اقتصادی دارند فشار می‎آورد که رابطه شان را به هم بزنند. ملت ما با همه مشکلات خو گرفته اند ولی تحریم های بین المللی مطرح شده برای ما مشکل ساز خواهد بود. من این نکته را قبلا عرض کردم که نبایستی در عرصه بین المللی تندروی کرد بلکه بایستی افراد عاقل، متخصص و موجه بیایند و مسائل و مشکلات را با گفتگو حل کنند و نگذارند کار به جای باریکی برسد که آمریکا هم سوژه به دست بیاورد و سرموضع بیاید و خدای نکرده مثل حمله به عراق و افغانستان به ایران هم تعرض کند.

البته اگر این کار را انجام بدهد دیوانگی محض است و همه ضرر می‎کنند. اما با این حال بایستی که وزارت خارجه و سایر مسئولین مربوطه با مذاکرات مشکل را حل کنند. من یادم هست در جنگ ویتنام با اینکه ویت کنگ ها با آمریکاییها جنگ می‎کردند اما در پاریس جلسات صلح آمیزی بود که با هم مذاکره می‎کردند. بایستی مذاکرات در هر حال در بین باشد و هر دو از سر لجاجت پایین بیایند.

‏ در مورد رئیس جمهور فعلی آقای احمدی نژاد؛ شما در گفته هایتان از ایشان انتقادهایی داشته اید و گفته اید صحبت های افراطی به نوعی به ضرر مملکت تمام می‎شود. در مورد سیاست اقتصادی ایشان نظرتان چیست ؟ آیا سیاست اقتصادی دولت فعلی می‎تواند به نفع ملت کارساز باشد؟

ناوبری کتاب