صفحه ۱۴۲

بهداری زندان آیت الله طالقانی و آقایان هاشمی رفسنجانی، انواری، لاهوتی، مهدوی کنی و خلاصه هفت نفر روحانی بودیم ما را در آنجا جمع کردند. وقتی همدیگر را دیدیم گویا دنیا را به ما داده اند. من در بین صحبت ها گفتم: چرا حکومت ایران در مقابل روس ها که شهرهای ایران چون قفقاز را گرفته است این قدر کوتاه آمده اند ! آنجا ظاهرا شنود گذاشته بودند. فردایش که روز عاشورا بود سرهنگ وزیری به سراغ ما آمد، در ضمن صحبت ها گفت آخر ما توان مقابله با روس ها را نداریم آنها قدرت دارند ! واقعیت هم همین گونه است برخی ها زورشان به مخالفان خارجی نمی رسد ولی بر مخالفان فشار می‎آورند. به قول سعدی:

گربه شیر است در گرفتن موش ____لیک موش است در مصاف پلنگ !

[ تقسیم شهروندان به خودی و غیر خودی برخلاف قرآن است ]

این نظریه ای که آقایان مطرح می‎کنند به نام "خودی و غیرخودی" و به واسطه آن بسیاری از نخبگان و مردم را به حساب نمی آورند و تنها اقلیتی را صاحب کشور و انقلاب می‎پندارند بر خلاف آن چیزی است که قرآن از پیامبرش (ص) می‎خواهد. خداوند در خطاب به پیامبر(ص) می‎فرماید: (فبما رحمة من الله لنت لهم ولو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک ) ، (ای پیامبر در اثر رحمت خدا نرمخو هستی برای مردم و اگر تندخو و خشن بودی از کنارت پراکنده می‎شدند)، (فاعف عنهم واستغفر لهم) ، (آنان را عفو کن و برای آنان استغفار نما).

[ مشورت با مخالفان در قرآن ]

(و شاورهم فی الامر) ، نکته جالب اینکه پس از دستور عفو و استغفار برای آنان که طبعا مخالفین می‎باشند، می‎فرماید: با آنان در امور مشورت کن. و به قول امروزی ها آنان را به بازی بگیر. این نکته دارای اهمیت است. موافقان که همیشه با توهستند مهم این است که به مخالفان بها دهی و از نظرات آنها استفاده کنی. با این

ناوبری کتاب