صفحه ۱۳۷

[ صبر در مشکلات ناشی از تواصی به حق ]

انسان وظیفه دارد حقایق را بگوید و صبر هم داشته باشد. خداوند در سوره "والعصر" می‎فرماید: (بسم الله الرحمن الرحیم والعصر ان الانسان لفی خسر) (قسم به عصر و زمانه همانا انسانها در زیانند) (الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات ) (مگر کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند) اگر ما صالحات را انجام دادیم کافی است ؟ نه (و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر) "تواصوا" باب تفاعل است یعنی: به یکدیگر سفارش کنید به اینکه پشتیبان حق باشید و حق را بگویید. طبیعی است که گفتن حق دنبالش زندان اوین و جاهای دیگر در پی دارد لذا می‎فرماید: (و تواصوا بالصبر) صابر و بردبار باشید در مشکلات.

در این سوره به عصر و زمانه قسم می‎خورد. این قسم به "عصر" به نظر می‎آید قسم به تاریخ باشد همیشه خدا قسم هایی که دارد با مطالبی که دنبالش می‎آید تناسب دارد. قسم به عصر و زمانه یعنی: به تاریخ که پر است از حوادث سخت و ناگوار که انسان ها در ضرر و زیانند مگر کسانی که ایمان کامل دارند و کارهای نیک را انجام می‎دهند و در مقابل جامعه هم مسئولیت دارند.

خدایا ما را وادار به آنچه رضای تو در آن است. بازدار از آنچه سخط تو در آن است. خدایا ملتمسین دعا، ملتمسات دعا، حاجت روا فرما. خدایا رفتگان خاک و مرحوم مهندس بازرگان و سایر بزرگانی که به اسلام و دین خدمت کردند درجاتشان را عالی کن و با محمد(ص) و آل محمد(ع) محشورشان فرما. خدایا بحق محمد و آل محمد تعجیل در فرج امام زمان (عج) بفرما. عاقبت همه ما را ختم به خیر بفرما. خدایا به این برادران و خواهرانی که زحمت کشیدند از تهران و جاهای دیگر جمع شدند و آمدند، اجر عنایت فرما.

من در پایان از همه برادران و خواهران عذرخواهی می‎کنم وقت نماز و وقت ناهار است و قاعده اش هم بود از بیانات آقایان استفاده کنیم. حالا اگر آقای دکتر یزدی مطلبی دارند بفرمایند. ان شاءالله همگی موفق و موید باشید.

ناوبری کتاب