صفحه ۱۳۵

قدرتی هستند، امکانات هم دستشان هست من نمی خواهم بگویم سیاست آنها درست است، با اینکه رفتاری که آنها دارند در آینده به ضرر خودشان است چنانچه آمریکا در ویتنام شکست خورد در عراق با اینکه میلیارها دلار خرج کرد شکست خورد و به اهداف خود نرسید - و باید از عراق خارج شده و حکومت را به دست خود عراقی ها بدهند - اما دست بردار نیستند؛ با این اوصاف انسان باید با دشمن عاقلانه برخورد کند و به گونه ای نباشد که آنها را تحریک کنیم، اینها باعث می‎شود مشکلاتی برای کشور ما پدید آید باید با گفتگو مسایل را حل کرد. من یادم هست در جنگ ویتنام آمریکایی ها با ویت کنگ ها که جنگ داشتند در ویتنام جنگ ادامه داشت اما در پاریس با هم جلسه داشتند و مذاکرات برقرار بود. تندرویها به ضرر مردم و کشور است و بایستی این مسأله جوری باشد که دشمنان ما تحریک نشوند. وزیر خارجه آمریکا به منطقه آمده و کشورهای عربی را دارند علیه ما به ناحق بسیج می‎کنند. ما با این ناحق باید جوری برخورد کنیم که دودش در چشم ملت نرود.

البته اینکه چه کار باید کرد؟ عقلای قوم و اهل خبره و بصیرت می‎دانند که باید چگونه با ظرافت برخورد کرد و مسائل و مشکلات را حل کرد و از شعارهای تند و تحریک آمیز پرهیز نمود تا هزینه کمتری را مردم متحمل شوند. این نکته اول.

[ چرا مردم با وجود ثروت نفت و گاز فقیرند؟]

نکته دوم: آنچه خیلی ما لمس می‎کنیم، و به ما مراجعه می‎کنند، مردم همه می‎نالند و از رسانه ها هم معلوم می‎شود؛ مسأله فشار اقتصادی و گرانی سرسام آور است. در این باره آیا نباید مسئولین تلاش کنند؟! بعضی کشورها نفت و گاز ندارند با این حال کشورشان را از نظر اقتصادی اداره می‎کنند و روی پایشان ایستاده اند اما ما با اینکه این همه نفت و گاز و منابع دیگر داریم خرجهای بیهوده انجام می‎دهیم و به فکر دیگر کشورها هستیم ولی به فکر گرفتاری مردم خودمان نیستیم و متأسفانه روز به روز

ناوبری کتاب