صفحه ۱۳۰

فانهم صنفان اما أخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق": "با مردم همچون جانور درنده مباش که خوردن آنان را غنیمت شماری زیرا آنان دو دسته اند یا برادر دینی توأند یا انسانی همچون تو در آفرینش."

‏ نظرات جنابعالی به عنوان نظریات معتدل و میانه رو در جهان اسلام معروف است. من می‎خواهم بدانم که آیا رسانه ای یا کانال ارتباطی با مردم و با جهان اسلام دارید؟

[ قربانی اعمال سانسور و محدودیت ]

تنها کانال ارتباطی و اطلاع رسانی من سایت است که تا به حال سه مرتبه فیلتر شده. و نشریات و رسانه ها حق انتشار مطالب من را ندارند و اگر مطلبی منتشر کنند با آن نشریه برخورد قضایی می‎شود.

‏ با توجه به شرایطی که امروز هست وضعیت تدریستان و ارتباط شما با شاگردانتان چطور است ؟

البته با بالا رفتن سن انسان نمی تواند زیاد کار بکند ولی من شبهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از کتاب جامع السعادات نراقی - که کتاب خوبی است - درس اخلاق می‎گویم. با مردم هم ارتباط دارم. متأسفانه درب حسینیه شهدا که محل تدریس و برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری بود بسته اند، دو تا عکس از آقایان به دیوارش نصب کرده اند و باعث بدبینی مردم نسبت به آنها شده اند. از نظر جا در مضیقه هستیم؛ و باید پرسید بستن درب حسینیه چیست ؟

[ رابطه دین و سیاست ]

‏ سؤال آخر از حضور جنابعالی. شما فکر می‎کنید دین و امور حکومتی تا چه میزان باید با هم تداخل داشته باشند و تا چه میزان باید از همدیگر جدا باشند؟

ناوبری کتاب