صفحه ۱۲۶

خطاها اعتراض کند. در صورتی که حتی امیرالمؤمنین (ع) با اینکه ما آن حضرت را معصوم می‎دانیم در خطبه 216 نهج البلاغه می‎فرمایند: "فلا تکفوا عن مقالة بحق او مشورة بعدل فانی لست فی نفسی بفوق أن أخطی": "شما خودتان را باز ندارید از گفتار حق و مشورت عادلانه، برای اینکه من فوق خطا نیستم." بایستی مردم حاکم را راهنمایی و هدایت کنند تا به استبداد نرسد.

‏ در مورد نظریه شما در مورد ولایت فقیه، چند نفر از آیات عظام در قم و در جهان تشیع هستند که نظر شما را قبول دارند؟

[ ولایت فقیه را علما قبول دارند چون اختراعی نیست ]

آقایان نوعا و اجمالا ولایت فقیه را قبول دارند. این نظریه اختراعی نیست، چون از کتاب و سنت استفاده می‎شود. از گذشته مسأله ولایت فقیه مطرح بوده ولی به صورت مدون در کتابها کمتر بوده است. مرحوم آیت الله خمینی در این زمینه در نجف سیزده درس گفتند، بعدا هم در مجلس خبرگان مطرح شد، چیز تازه ای نیست.

[ مردم اساس حاکمیت اند]

من از همان اول نظرم این بود که اساس حاکمیت مردمند. مرحوم آیت الله خمینی نیز می‎فرمود: میزان رأی ملت است. حالا آقایان دم از رأی ملت می‎زنند اما انتخاباتشان تقریبا به انتصابات منجر می‎شود !

‏ حضرتعالی چه توصیه ای برای مردم عراق دارید، با توجه به ناآرامی هایی که در آن کشور هست؛ و چه درسی را می‎شود از این تاریخچه ای که در ایران بوده گرفت و به مردم عراق داد که زودتر به صلح و آرامش برسند و این درگیریها کمتر بشود؟

ناوبری کتاب